ÕL USAs | Presidendidebattide piinlik saaga jätkub

Greete Kõrvits, Michigan, 17. oktoober 2020

USA presidendikandidaatide teine debatt toimub traditsiooniliselt nö valijatega kohtudes ja nende küsimustele vastates (inglise keeles town hall debate ehk „raekoja debatt“). Nii oleks pidanud juhtuma ka Eesti aja järgi ööl vastu reedet. Ent paraku sekkus koroonaviirus, millega nakatus president Trump, kes seejärel loobus pakutud variandist vastata kodanike küsimustele virtuaalse videosilla teel. Pärast ümberplaneerimisi päädis olukord ameeriklaste pahameeleks sellega, et kumbki kandidaat sai omaenda kõlakojas rahuliku sooloesinemise korraldada.

Kahe kandidaadi esimesel debatil, kus vastama pidi moderaatori küsimustele ning kus mõlemad poodiumi taga seisid ja ühes ruumis viibisid, toimus küllaltki kaootiline vastastikuste solvangute pildumine ja võrdlemisi sisuvaene väitlus. Kuigi vahelesegamine ja nähvamine jäid seekord ära, pole ameeriklased siiski päris rahul sellega, mis kujul Bideni-Trumpi teine vastasseis aset leidis.

Hiljuti koroonast paranenud president Trump teatas telekanalile NBC, et temale virtuaalselt korraldatud debatt ei sobi. (Trumpi vastased väitsid selle peale, et president lihtsalt ei julge rahva küsimustele vastada, see annab vähem võimalust vastase sõimamiseks ja improviseerimiseks.) Joe Biden aga andis mõista, et tema on esinemiseks valmis küll. Kui teine kanal, ABC, end võõrustama pakkus, ei lasknud endine asepresident muidugi ennast teist korda paluda ning haaras kohemaid magusast võimalusest kinni.

Trump ei saanud muidugi lasta sellisel asjal toimuda, et kogu riik vaatab rivaali soolot – eriti olukorras, kus vähemalt ametlike küsitluste andmeil jääb ta Bidenile hetkel alla. Tema soovis siis ka oma üritust. NBC nägi võimalust osa vaatajate silmad jälle enda poole pöörata ning pakkus nüüd presidendile võimalust Floridas kaamera ette tulla ja küsimustele vastata. Nii jaguneski algselt ühel kanalil ja mõlema kandidaadi (virtuaalsel) osalusel toimuma pidanud üritus samaaegselt kahe kanali vahel ja mõlemad said nautida oma publikut ja omaenda häält ilma rivaali tülika kohaloluta. Biden Philadelphias, Trump Miamis.

Mõned NBC seriaalide näitlejad ja produtsendid läksid telekanali ümbermõtlemise peale nii närvi, et otsustasid protestida. Mitte selle vastu, et presidendi üritus korraldati, vaid just selle vastu, et see toimus samal ajal ja sundis rahvast kahe ülekande vahel valima. NBC pöördus väidetavalt ka ABC kanali poole, et ehk muudaksid nemad Bideni esinemisaega, kuid esimesena jaole saanud ABC ei võtnud konkurendi palvet kuulda.

Heast küljest võib vähemalt esile tuua selle, et mõlema kandidaadi üritustele valisid korraldajad valijaid mõlemalt poolelt. Seega pidi Biden vastama mõnele küsimusele kodanikelt, kes valisid 2016. Trumpi poolt ning Trump aru andma neile, kes ei hääletanud tema poolt ning kel pole plaanis seda ka seekord teha.

Kahe presidendikandidaadi suurim vahe tuli välja esinemisstiilides. President Trump tuli oma kohtumisele selgelt võitluslikus meeleolus, kõneles väga kõva häälega ning rääkis korduvalt moderaatorist üle. Samas võib öelda, et tema esinemine oli kahtlemata tempokam ja energilisem, isegi kui tuli tahtmine volüümi vaiksemaks kruttida. Küsimustele vastas ta kahtlemata kiiremini, samas kui Biden võttis iga küsija juures kõvasti aega ning läks oma heietustega (vähemalt võrreldes Trumpiga) kaugemale.

Kahe kanali vahel klikkimine oli küllaltki tüütu ning olgem nüüd ausad, hea lugeja: ega vaevalt neid kuigi palju oli, kes viitsisid üritada kuidagiviisi mõlemat kandidaati jälgida. Kes teadis, et valib Bideni poolt, see tõenäoliselt Trumpi NBC-s kordagi ei vaadanud ja vastupidi. Mõlemad kandidaadid olid seega võrdlemisi mugaval positsioonil teades, et esinevad ennekõike või pea täielikult oma valijale, isegi kui küsimused alati kõige mugavamad polnud.

USA presidendivalimised toimuvad 3. novembril.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?