Turismifirmade liit ei lähegi riigi vastu kohtusse. Aas: saime asjad selgeks räägitud

Kristjan Väli, 17. oktoober 2020

Oktoobri alguses alanud tüli valitsuse ja turismifirmade vahel on veidi maha rahunenud: kui alguses räägiti ka kohtu poole pöördumisest, siis vähemalt praegu pole seda kavas teha.

Oktoobri alguses olid mitmed turismifirmad ärevil, sest majandus- ja taristuminister Taavi Aasa allkirjastatud määrus keelustas otselennud Euroopast väljapoole. Juhtunu ärritas turismifirmasid, kes olid juba müünud klientidele otselennud näiteks Türki. „Mitte keegi ei teavitanud meid, vaid me ise avastasime, et valitsus on suutnud salaja majandus- ja taristuministri käskkirja veel kord muuta ja täiendada teda punktiga, mille järgi lennupiirangud ei kehti vaid Euroopa Liidu sisestele tellimuslendudele,“ kaebles turismifirma Tez Tour sotsiaalmeedias.

Eesti  turismifirmade liit (ETFL) teatas, et nad pöörduvad Aasa määruse tõttu nii õiguskantsleri kui ka vajadusel kohtu poole. Õiguskantsler Ülle Madise ütles mõni päev hiljem, et  käskkiri tuli lennufirmadele liiga ootamatult, kahjustades peale lennuettevõtjate ka turismiettevõtjate ja reisijate huve. „Rahva tervise huvides tohib ja tuleb vajalikke piiranguid rakendada, kuid seda tuleb teha seaduste kohaselt ja hea halduse tava järgides. Kõnealuse käskkirja kehtestamisel on eksitud mitmete nõuete vastu. Käskkirjast ei selgu, mis ajast see hakkab kehtima. Teadmata on seegi, kas ja kuidas ning kellele see käskkiri kätte toimetati. Käskkiri oli adressaatidele ootamatu, kahjustades lisaks lennuettevõtjatele ka turismiettevõtjate ja reisijate huve. Ei jäetud ka piisavat aega, et isikud saaksid oma tegevust uusi piiranguid arvestades ümber korraldada,“ teatas Madise.

Pruuli: me pole präänikut saanud!

ETFLi peasekretär Mariann Lugus ütleb, et liit otsustas praegu kohtusse mitte minna, sest neil on pärast kohtumisi ministritega tekkinud tunne, et valitsus on mõistnud, et niimoodi, ilma asjaosalisi informeerimata ja otsuseid põhjendamata rikuvad nad keelde ja käske kehtestades head haldustava. „Näeme, et turismitööstuse tuleviku ststenaariumid on tõsiselt valitsuse ja riigikogu töölaudadele tõstetud ja keskendume praegusel hetkel pigem neile kui kohtuskäigule,“ lisab Lugus.

ETFLi juht Tiit Pruuli ütleb, et valitsuse pressiüritust kuulates jäi talle kõrva ajakirjaniku küsimus, kas Porto Francoga vastastega poleks mõistlik teha ka nii nagu turismifirmadega, et anda neile väike präänik ja olgu kuss. „Märgin, et me pole ühtegi präänikut saanud ja meile pole ka midagi konkreetset lubatud. Ainuke asi, mida näeme, on see, et suur osa poliitikutest hakkab aru saama, mida turismisektor majandusele tähendab ja me näeme sellele mõtlemist nii rahandus- kui ka sotsiaalministeeriumis,“ lausub Pruuli.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas selgitab, et nad arutasid ETFLiga turismisektori olukorda ning lennupiiranguga seotut. „Saime omavahel asjad selgeks räägitud ning kohtumise tulemusel jäid lennuliinide avamise piirangud samaks, kuna hetkel on praktiliselt kolmveerand Euroopast ning ka üle viie kolmanda riigi lennuühendusteks avatud,“ lausub Aas. Ta lisab, et uute nakatumiste arvu vähenemine Hispaanias annab lootust, et esmaspäevast avaneb see sihtkoht turismifirmadele, kuid see ei tähenda, et kõik võiksid nüüd sinna täie kindlusega reise planeerima hakata, sest uute haigusjuhtude arv võib seal edaspidi taas kasvama hakata. 

„ETFL rääkis ka enda mõtetest kohtutee ettevõtmisest ja muudest muredest, kuid nende otsuseid ja tegevusi tuleks nende käest küsida. Pigem otsisime koostöökohti juurde, et raskustes turismisektorit riigi poolt paremini toetada,“ lausub Aas.

Valitsus arutab veel võimalust, et otselendude lubamisel hakatakse tulevikus sisse viima erandeid. Aas ütles hiljaaegu Delfi Ärilehele, et praegu pole midagi kindlat. „Kohtumisel oli arutlusel, kas oleks võimalik leida reisiettevõtetele lisavõimalusi. Lahendus võiks olla piirkondlik. Mõnes riigis tervikuna võib nakatumisnäitaja olla suurem, aga eemal asuvatel saartel olla aga teistsugune,” selgitas Aas.  

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?