KODUMAJA PÄRAST POJAGA RIIDU LÄINUD EMA: ärge tehke kinkelepingut, elage surmani rahulikult!

Arvo Uustalu, 17. oktoober 2020

Sindis elav Saima kinkis viis aastat tagasi oma kodumaja nooremale pojale, kes kinkelepingu karmide punktide järgi pidi välja ehitama maja teise korruse, tegema korraliku remondi ning oma osa vanemalt pojalt välja ostma. Mõistagi oli lepingus ka punkt, mis lubab emal surmani oma kodus elada. Saima ütleb, et pojaga olid tal emalikud suhted niikaua, kui majja tuli minia.

Kohtuasjade rägastikus tuli Saimal endale teha lasta ka psühhiaatriline ekspertiis, kuid olgu öeldud, et tegu on noore pensionäriga, kes lähipäevil saab alles 70aastaseks. Saatuse iroonia on, et kuigi enamik kohtuasju on algatanud Sindi hobikunstnikust tantsutreener ise, on siiani ainus kohtuotsus tehtud just tema suhtes.

Fibo plokk poja auto kapotile

Poeg tegi ehitustööd ära ja Saima asus elama Sindi maja teisele korrusele, poeg tasub korrektselt ka ema kommunaalkulud, nagu lepingus ette nähtud.

„Tüliks kiskus, kui meie juurde tuli elama poja elukaaslane, poeg oli siis veel Soomes laevaehitusel tööl. Algul oli kõik korras. Kui minia läks Soome tööle, siis hoidsin ka nende kasse. Aga siis hakkasid pihta sellised domineerivad kamandamised ja togimised,“ räägib Saima. Ta toob muu hulgas välja, et minia viskas teda toiduga, mis tabas küll ust. Saima sõnul on keeruline kokkupõrgetest hoiduda, kuna esimesel korrusel on perel ühine pind.

„Klassikaline asi, et minia keerab poja ema vastu üles. Algul ei tahtnud uskuda, liiga tüüpiline, nagu loeks raamatust maha. Poeg pani tõesti remonti suured rahad sisse, aga parem elada kehvemates tingimustes, kui nii. Poeg lõi 2017. aasta oktoobris mind kaks korda vastu õlga. EMOst võtsin siis isegi arstitõendi,“ räägib ta.

Saima tegi rünnaku kohta politseile avalduse ning tema sõnul toimus tänavu septembris juba kolmas kohtuistung. Saima sõnul ootab neljas ees. „Poja elukaaslane tõmbas mulle õues meelega aiaväravaga vastu jalga. Mina sain marrastuse, aga tema läks EMOsse. Oli kuidagi varba veriseks saanud. Nüüd on aga hoopis nii, et mind mõisteti kohtus süüdi,“ tõdeb Saima.

Ta viitab väärteomenetlusele, mille järgi ta haaras mullu augustis mustasõstrapõõsast Fibo ploki ja viskas selle kodumaja kõrvale pargitud poja auto kapotile.

Saima versioon on, et ta võttis küll kivi, kuid viis selle mullahunniku juurde. Pisut hiljem näinud ta WC-aknast, kuidas poja elukaaslane kivi võttis ja auto juurde läks. Olles tagasi õues, näinud Saima, et kivi on sõiduauto kapotil ning ta tegi sellest ka fotod. Eksmajaomaniku kahjuks räägib aga paraku kohtu käsutuses olnud videosalvestis nr 1, kust on näha, kuidas kella seitsme ajal õhtul väljub Saima maja välisuksest ja liigub kiirel sammul põõsaste vahele. Seal tõstab ta ehitusploki kahe käega maapinnalt üles ja liigub sellega maja nurga taha. Videosalvestiselt on kuulda kõvahäälset jutuajamist, millele järgneb mürtsatus.

Karistuse mõistmisel lähtus kohus ka sellest, kuidas on võimalik Saimat mõjutada edaspidi hoiduma süütegude toimepanemisest.

Seitse turvakaamerat pluss telefon

Kohus on oma otsuse teinud, kuid Saima jääb eriarvamusele ning tõdeb, et kohut käimine läheb talle maksma tuhandeid eurosid. „Sain aru, et kooselamisest ei tule midagi välja. Kinkelepingus on punkt, et leping on tühine, kui sobimatult käitutakse. Andsin asja kohtusse, kuna lepingut on rikutud,“ ütleb Saima. Ta taotles teisele osapoolele ka lähenemiskeeldu, kuid tema sõnul taheti hoopis teda teovõimetuks tunnistada.

Saimal on pojale ja tema elukaaslasele erinevaid etteheiteid, kuid üks neist on tema põõsaste mürgitamine glüfosaadiga ning tema jälgimine turvakaameratega nii majast väljas kui ka majas sees. Saima ise kasutab salvestamistehnikana telefonikaamerat.

PÕÕSAD KUIVANUD: Saima kahtlustab, et tema põõsastele on visatud glüfosaati. (Aldo Luud)

Saima pojaga ühe katuse all elada ei taha ja oma lapsepõlvekodust ära minna samuti mitte. Lõhkise küna ees on ka tema poeg, kes tõdeb Õhtulehele, et kuna maja remondiks on kulutuatud suuri summasid, siis ei saa ta sealt tühjade pihkudega välja kolida. Saima kinnitab, et ta on nõus variandiga, et poeg teeb maja tagant teisele korrusele trepi ning seega iga päev enam kokku ei puututaks. Poeg ütleb, et ema pole nõus ühegi kompromissvariandiga.

Saima heidab pojale ette ka juurdeehituse alustamist, kuna osa tulevasest garaažist on tema kasutuses oleva maa peal. Samas ütleb ta, et on maja külge ehitatava suure garaažiga nõus, kui teisele korrusele tehtaks eraldi sissepääs.

„22. septembril pidin psühhiaatri juures ekspertiisis käima. Paistab, et hulluks ei tunnistatud,“ muigab Saima.

Ta loetleb veel mitmeid intsidente. Muu hulgas seda, et poja elukaaslane murdis mobiili käest rebides tema näppe. Saima ei mõista, kuidas tema tegemisi tohib kaameratega filmida, kuid tema oma mobiilikaameraga salvestada ei tohi. Samas lisab eksmajaomanik, et poja elukaaslane süüdistab rünnakutes hoopis teda. Mis puutub kaameratesse, siis neid on maja küljes tõesti mitu. Saima ütleb, et otsustas näotu peretüli avalikkuse ette tuua, et teisi vanemaealisi hoiatada.

„Ma ei ole enesehaletseja, kes on vanast peast lolliks läinud. Pean vastu, sest saan tuge kirikust. Hingel on raske, kasvatasin üksi poisid üles ja nüüd ütles noorem poeg, et ütleb minust kui emast lahti. Kui vähegi võimalik, ärge tehke kinkelepingut, ükskõik mis punktid te sinna sisse ka panete. Pärast enda surma tapku pärijad vara jagamisel kasvõi üksteist ära. Mul ei olnud ka enne remonti siin mingi uberik, parkett oli maas ja tapeedid seinas. Saanuks elada küll. Parem kuuris, kui omavahel kakeldes,“ tõdeb ta.

Saima sõnul hakkas vägivald pihta siis, kui noorpere tunnetas, et ollakse majas peremehed. Majaomanikust poeg ei taha tülist emaga rääkida, kuid kinnitab, et tema on kompromissideks valmis. Tema sõnul ei ole Saima kahjuks ühegi ettepanekuga nõus. 

Saima poja elukaaslane vastas Õhtulehele, et tema ja tema elukaaslane keelavad igasuguse info avaldamise, mis on seotud nende nimede, piltide, video-audiosalvestiste või kohtadega. Selgitusele, et keelata artikli ilmumist ei saa, küll aga soovi korral kommenteerida, vastas ta: „Meie seisukoha eiramisel saab meil toimuma ülimalt ebameeldiv kohtumine.“

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?