Siseminister soovitab geidel Rootsi minna. Ratas: Mart Helme mõte on vastuvõetamatu

Viljar Voog, 17. oktoober 2020

Ta tegi seda jälle! Mart Helme ütles midagi, mis Jüri Ratase hinnangul pole aktsepteeritav. Seekord soovitas konservatiiv homoseksuaalidel Rootsi kolida. „See on täiesti vastuvõetamatu: see mõte, et kedagi saata Eestist kaugemale. Seda ütleb meie põhiseadus, kus kõik inimesed on võrdsed,“ pragas peaminister Ratas.

Siseminister Mart Helme väljaütlemiste tekitatud skandaalidel on üldiselt kaks allikat:

  • „Räägime asjast“ raadiosaade. Sealt pärines Helme tsitaat Soome valitsusjuhi Sanna Marini kohta, et müüjatüdrukust sai peaminister.
  • EKRE poliitiku usutlused välismeedias. Nii ütles ta mullu Soome ajakirjanikele, et Eesti tegeleb NATO kõrvalt ka riigikaitse plaaniga B.

Seekordne juhtum liigitub teise variandi alla. Helme andis pooletunnise venekeelse intervjuu Deutsche Wellele, kus rääkis muuseas, et Eesti on liiga väike, et Vladimir Putin meist väga huvituks – selle mõtte korjas üles Vene propagandakanal Baltnews.

Eestis hakkas kulutulena levima aga Helme vastus ajakirjaniku võimalikust abielu rahvahääletusest tõukunud küsimusele: kas geid tungivad Eestis peale?„Las jooksevad Rootsi. Seal on kõik olemas, kõik vaatavad nende peale viisakamalt,“ ütles Helme homoseksuaalide kohta. „Kas teie vaatate ebaviisakalt?“ küsis Deutsche Welle.„Mina vaatan tõesti ebasõbralikult,“ vastas Helme. 

EKRE vastased olla heterofoobid

Kui ajakirjanik ütles seepeale, et seda peetakse tänapäeval homofoobiaks, oli siseministril varnast võtta järgnev vastus: „See ei ole homofoobia. Ütleksin, et need inimesed, kes räägivad meie referendumi mittevajalikkusest, on heterofoobid. Nad trügivad heteroseksuaalide voodisse, mitte meie ei trügi nende voodisse. Kui nemad võivad teha oma homopropagandat, siis võime meie teha ka teist propagandat.“

Brüsselis Euroopa Liidu ülemkogul viibinud Jüri Ratas pöördus seepeale sotsiaalmeedias oma koalitsioonikaaslase poole. „Hea Mart!“ kirjutas Ratas. „Loen, et Sa ütlesid Deutsche Welle ajakirjanikule, et Sa ei vaata osade Eesti inimeste peale viisakalt või teed seda koguni ebasõbralikult. Lähtudes selles vaid nende seksuaalsest orientatsioonist. Keskerakond moodustas koalitsiooni, kus me leppisime kokku teistsugustes väärtushinnangutes.“

„See ei lähe kokku ka mitte mingil juhul minu väärtushinnangute ja põhimõtetega. See on üheselt taunimisväärne,“ kinnitas Ratas Õhtulehele.Kas valitsusjuht kavatseb piirduda vaid avaliku kirjaga või on tal seoses Helmega veel mingi plaan? „Ma usun, et siseminister kindlasti tutvub minupoolse seisukohaga ja selle ma talle ka kindlasti edastan,“ vastas Ratas, viidates, et on parajasti teel Brüsseli lennujaama.

„Me oleme leppinud kolme erakonna vahel kokku koalitsioonileppe. Seal on kirjas põhimõte, et me töötame selle nimel, et Eesti oleks parim paik, kus elada-olla ja et kõik inimesed, kes siin elavad, nende nimel peame pingutama hoolimata sellest, mida nad arvavad ühest või teisest erakonnast või milline on nende seksuaalne sättumus,“ lisas Ratas.

Oravad kurjad

Helme sõnad leidsid karmi kriitikat ka opositsiooni ridades. „Peaminister võibki tragikoomiliselt jääda tsiteerima koalitsioonilepet, kus lubati sidusat ühiskonda. See tekst ja peaministri sõna ei maksa ammu enam midagi. Tuleb uus nädal, uus skandaal ja uus õõnes Jüri Ratase vabandus,“ ütles Reformierakonna juht Kaja Kallas. „Nädalavahetus on hea aeg eeltoodu üle mõtiskleda. Loodan, et Jüri Ratas võtab end kokku ja käitub kordki nagu peaminister. Ja vabastab Mart Helme ministriametist.“

„Eesti põhiseaduse vaimuga ei ole kooskõlas asuda riiklikult soovitama, mida kodanik oma magamistoas teha võiks ja kellega. Mis see riigi või teiste asi on, kes kellele meeldib ja kuidas ta oma elu elab, vabal maal pole see riigi asi,“ lisas Kristen Michal.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?