IDA-VIRUMAA LÄHEB LUKKU | Naabermaakonna majutus- ja toitlustusasutuse pidaja: „Kriipsutan muudkui reserveeringuid läbi!“

Kadri Kuulpak, 12. detsember 2020

Ida-Virumaa on laupäevast lukus. Õhtuleht uuris, kuidas mõjutab see naabermaakonna Lääne-Virumaa ettevõtteid ja asutusi. Aqva spaa klienditeenindajad täheldasid, et Ida- ja Lääne-Virumaal ei tehtud vahet: töötajate telefonid olid broneeringu tühistamise soovidest punased.

Aqva spaa juht Roman Kusma möönab, et nii mõnigi, saades teada, et Rakvere ei asu Ida-Virumaal, jättis broneeringu siiski jõusse. Nüüdseks on tühistamislaine möödas. „Tänaseks on vist ikka inimesteni jõudnud info, et Rakvere asub Lääne-, mitte Ida-Virumaal,“ ütleb Kusma. Külastatavus on sellest hoolimata langenud. 

Ühegi nipiga kliente ei meelita

Küsimusele, miks on raskest ajast hoolimata Eesti spaades kallid hinnad, võrreldes näiteks Lätiga, vastab Kusma, et Eesti spaad on paremad kui Lätis ning järeldusi kiputakse tegema laupäeva järgi.

Kusma selgitab, et nädalavahetustel tulebki spaakülastuse eest rohkem raha välja käia. Ent praegusel ajal pakuvad ka paljud Eesti spaad madalate hindadega majutust. Ärihotellides on jälle vastupidi: nädala sees küsitakse külastuse eest rohkem raha kui nädalalõppudel. „Kui meil on viis päeva tühjus majas ja reedel-laupäeval saad midagi teenida, siis päris poole hinnaga ei saagi müüa,“ nendib Kusma.

Rakvere vanalinnas asuva Katariina külalistemaja juhataja Tõnu Leppik ütleb, et laviinitaolist tühistamist pole olnud, aga nii mõnigi on majutusest ära öelnud.

PÕUD: Rakvere vanalinnas asuva Katariina külalistemaja juhataja ütleb, ei tea enam, mida klientide meelitamiseks teha. (Kalev Lilleorg)

Samas majas asuva restoraniga on lood hullemad. „Kõik öeldakse ära! Meil oli plaanitud tantsuõhtu kuuest kümneni õhtul, aga kõik loobusid,“ kurdab Leppik.

Hinnasoodustused, kinkide loosimised ja Facebookis reklaami tegemine – millestki pole kasu. „Ma ei oska midagi enam välja mõelda. Vägisi siia kedagi ei too,“ möönab Leppik.

Juhataja lükkab restorani avamise kellaaega muudkui edasi: avatakse kell kolm, siis kell seitse. Osal päevadel jääbki restoran suletuks. „Üldreeglina inimesed helistavad ette, kui tulevad. Praegu ei saa ma muud teha, kui kriipsutan reserveeringuid läbi. Seis on väga nutune.“

Kõige raskem on personali tööl hoida. Kliente ei käi, aga palka tuleb maksta. „Nutad ja maksad. Raha ei tule, natuke on veel rasva, aga see saab varsti otsa.“ Leppiku sõnul kevadised meetmed aitasid, aga kes kevadel sai toetust, sel ei tasu nüüd midagi oodata. Olud on tema sõnul nüüd halvemad kui kevadel.

Püsikliendid käivad ka rasketel aegadel

Külalistemaja põhiklient on keskealine, kes on väga teadlik ja alalhoidlik ega liigu praegusel ajal ringi. „Keskealine inimene on ju kuulekas – ta ei käi väljas ja kui käib, kannab maski,“ ütleb Leppik. 

Turismisektor sai riigilt sel nädalal veel kaheksa miljonit eurot toetust. Aqva spaa juht Kusma ütleb, et see on naljategu: „See ei ole mingi toetus, see on toetuse andmise mängimine.“ Toetus peaks tema sõnul olema selline, mis aitab ettevõtetel päriselt ellu jääda. Valitsus lootvat Kusma sõnul sellele, et mingu osa ärisid pankrotti – milleks neid ülal pidada, küll turg paneb asja paika. 

Restoran Ararat Grill on Rakveres tegutsenud üle kümne aasta. Juhataja Arman Arutjunjan ütleb, et püsikliendid ei hülga restorani ka raskel ajal. Suuremate gruppide broneeringud on siiski tühistatud. „Inimesed kardavad.“

Otsest suurt mõju pole Arutjunjani sõnul veel tunda. „Kindlasti ta [Ida-Viru piirangud] mõjutab, aga selles aastajärgus ongi meil rahulikum,“ ütleb restoranipidaja. „Hoiame üksteist ja oleme rahulikult perekeskis!“ 

Detsembris tasulisi kontserte ei tehta

Rakvere kultuurikeskuse direktor Eve Alte sõnab, et inimesed on ettevaatlikud. Kolmandiku, kui mitte poole publikust on viirus Alte sõnul ära hammustanud. Otsus üritusel osaleda tehakse viimasel minutil. 

VIIRUSE NAHKA: Kolmandiku, kui mitte poole publikust on viirus Rakvere kutlruurikeskuse direktori Eve Alte sõnul ära hammustanud. (Marianne Loorents / Virumaa Teataja / Scanpix)

Linna allasutusena pole kultuurikeskus julgenud detsembris korraldada tasulisi kontserte. Ära jäävad kirikukontserdid, artistide jõulutuurid ja kooride ülesastumised. Ainsana toimub Vallimäel valgusemäng, seda kolmel detsembrikuu pühapäeval, igal pühapäeval kolm etendust, et inimesi hajutada. 

Alte ei oska öelda, kas nüüd hakkab inimesi Ida-Virumaalt Lääne-Virumaale kultuuriüritustele voorima. Ta pole täheldanud, et Lääne-Virumaad pandaks naabermaakonnaga ühte patta või ei tehtaks neil vahet.

Lääne-Viru muuseume ühendava sihtasutuse Virumaa Muuseumid juhataja Viljar Vissel ütleb, et uute piirangute tõttu tuleb ette palju broneeringute tühistamisi. Broneeringud lükatakse uude aastasse – jaanuari, veebruari või märtsi – lootuses, et siis on võimalused paremad.

Lapsed linnuses jõulumaale ei saa

Näiteks jääb ära Rakvere linnusesse plaanitud jõulumaa, kus pidid toimuma etendused ja üritused lastegruppidele. „Sellel on kriips peal,“ ütleb Vissel. 

Kümne numbritoa ja kohvikuga Art Hotelli teenindusjuht Kadi Reinberg räägib, et Ida-Virumaa lukku panemine ei mõjuta ettevõtet drastiliselt. Küll aga võib mingi osa kliente jääda kohvikusse tulemata ja selletõttu ei teki käivet. 

Üleüldiselt on turismi- ja toitlustussektor aga koroonakriisis Reinbergi sõnul kui külma vette visatud. Iga päev elatakse lootuses, et ei peaks hakkama kedagi koondama. Reinberg ütleb, et valitsus mängib inimeste eludega. „Sünnitasin alles augustis, aga olen juba tööl, sest mu elukaaslasel pole praegu tööd,“ toob ta näite isiklikust elust. 

„Mul on nii kahju, et riik käitub nii vastutustundetult inimestega, kelle rahakotist nad söövad. Meie teemegi selleks tööd, et riigikassasse laekuks makse. Kust me selle raha järgmise aasta eelarvesse võtame, kui praegu pannakse kõik kinni?“ küsib Reinberg. 

Piirangud Ida-Virumaal kehtivad homsest 3. jaanuarini. Klientide ja külastajate jaoks peavad meelelahutus- ja majutusteenused, muuseumid ja näitusi korraldavad asutused olema suletud. Klientidele peavad olema suletud kõik spordiobjektid, sealhulgas spordiklubid, saunad, spaad, basseinid, veekeskused ja ujulad, samuti kõik toitlustusettevõtete müügi- ja teenindussaalid. 

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?