Mida toob uus aasta? Kümme vingemat tõmbenumbrit turistile

Triin Tael, 12. detsember 2020

Kui koroonaoht on seljatatud ootab turiste hulk uusi muuseume ja muid atraktsioone, millest portaal Insider.com valis välja kümme vingemat. 

Filmiakadeemia muuseumis pannakse paika Steven Spielbergi õudusfilmist „Lõuad“ (1975) tuttava hai Bruce'i fiiberklaasist koopiat.   (AP / Scanpix)

Ameerika filmiakadeemia muuseum 

Ameerika filmiakadeemia muuseum pidi Los Angelese nn muuseumimiilil ajaloolises May Company Buildingus avatama juba tänavuse Oscari-gala järel, kuid nüüd on uueks tähtajaks kuulutatud 30. aprill. Tegu on esimese suure muuseumiga USAs, mis on pühendatud filmikunstile, -teadusele, -ärile ja ajaloole. 4600 ruutmeetri suuruse hoone on projekteerinud nimekas arhitekt Renzo Piano. Lisaks galeriidele on muuseumis kaks kino, haridusstuudio, restoran, kauplus ja katuseterrass hunnitu vaatega Hollywoodi mägedele. 

Rippsild Portugalis  (EPA / Scanpix)

Maailma pikim rippsild Portugalis

Portugalis Porto lähistel juba oktoobris avada plaanitud rippsilla nimi 516 Arouca annab aimu silla pikkusest ‒ üle kanjoni viiv sild on tõesti pool kilomeetrit pikk. Kitsuke sild on läbipaistev, nii et mitte kõik ei kipu viis kuni kümme minutit kestvat jalutuskäiku ette võtma. Sillalt avanevad vapustavad vaated otse jalge all voolavale Paiva jõele ning ümberringi laiuvale kaunile loodusele. 

„Tasujate“ lõbustuspark (Vida Press)

„Tasujate“ lõbustuspark Californias

Disney seikluspargis Californias peaks uuel aastal avatama uus teemaala Avengers Campus, mis on pühendatud Marveli koomiksikangelastele Tasujatele. Oodata on näiteks 3D-prillidega ekraaniatraktsiooni, kus osaleja saab koos Ämblikmehe osatäitja Tom Hollandiga vaenlaste vastu võidelda. „Galaktika valvurite“ teemalisest tornist on võimalik lasta end alla kukutada, jutud käivad ka müstilisest „Sanctumist“, mis on pühendatud doktor Who'le. 

Edaspidi on plaanis „Tasujate“ ala avada ka Walt Disney stuudiopargis ja Hongkongis.

„Troonide mäng“ 

„Troonide mängu“ ekskursioon Iirimaal

Kui oled „Troonide mängu“ fänn, pole sa ilmselt sarja lõppemisest päriselt üle saanud. Pole viga, Westeroses ‒ õigemini Põhja-Iirimaal Banbridge'is Linen Milli võttepaviljonides ‒ võib loodetavasti juba uuel aastal osaleda fantaasiasarja stuudiotuuril. Võid sukelduda suurejooneliste dekoratsioonide vahele, mille seriaali kunstnikud ja ehitustiimid on restaureerinud, ning imetleda näitlejate kostüüme ja butafooriat. 

Kuigi veealune muuseum avati juba suve lõpus, on suur osa maailmast lukus ja sestap turistide maiuspala alles ootab avastamist.  (Matt Curnock / www.moua.com.au)

Veealuse kunsti näitus Austraalias

Austraalias Queenslandis avati suve lõpus erakordne muuseum, mis asub vee all. Ekspositsiooni silmapaistvaim osa on veepealne, umbes viie meetri kõrgune tüdrukukuju „Ookeanisireen“, mis on modelleeritud 12aastase põliselaniku, wulgurukaba soost Takoda Johnsoni järgi ning muudab vastavalt ookeanivee temperatuurile värvi. Andmed tulevad Daviese korallrahuilmajaamast. Kujust umbes kahetunnise paadisõidu kaugusel asub üks muuseumi veealustest osadest: huvilised saavad sukelduda Suures Korallrahus 18 meetri sügavusele ning imetleda veealust kunstinäitust. Ekspositsioon koosneb koralle uurivatest ja nende eest hoolitsevatest inimkujudest.  

Moodsa kunsti muusem M+  (facebook / M+)

Moodsa kunsti muuseum Hongkongis 

Sarnaselt New Yorgi MoMaga ja Londoni Tate Moderniga näidatakse uuel aastal avatavas Hongkongi muuseumis M+ nüüdiskunsti. Victoria sadamale avaneva vaatega hoones keskendutakse XX ja XXI sajandi visuaalkunstile, mis hõlmab arvukaid meediume: visandeid, elektroonilist meediat, maalikunsti, fotot, skulptuure. Kollektsiooni saab juba praegu kiigata M+ kodulehel ‒ sinna on üles laaditud tuhandeid objekte rõhuga Hongkongi ja Aasia kultuuril. 

Jaapani Universali stuudios avatav uus teemaala on pühendatud tervenisti Nintendo videomängudele ja muidugi on tähtsaimal kohal Super Mario sari. Praeguste plaanide kohaselt oodatakse külastajaid järgmise aasta 4. veebruarist.  (Vida Press)

Super Nintendo World Jaapanis

Vanakooli videomängurid, siin on midagi teile! Jaapani Universali stuudios avatav uus teema-ala on pühendatud tervenisti Nintendo videomängudele ja muidugi on tähtsaimal kohal Super Mario sari. Külastajatele jagatakse Power Up Bandi käepaelu, mida saab sünkroniseerida mobiiliäpiga, et siis mängides koguda digitaalseid münte ning võistelda teiste pargikülastajatega. Mõistagi saab Mario tegelaskujudega selfisid klõpsida ning restoranides keha kinnitada.  

Tulevikus on samasugused pargid plaanis avada USAs Orlandos ja Hollywoodis ning Singapuris. 

Tutanhamoni maski mosaiik Giza lähistel asuvas muuseumis.  (AP / Scanpix)

Suur Egiptuse muuseum Kairos

Järgmisel aastal Kairos avatavat suurt Egiptuse muuseumi reklaamitakse maailma suurima arheoloogiamuuseumina. 480 000 ruutmeetrit hõlmav näitusepaik on suurem kui Vatikan! Muuseumi tõmbenumbrina on välja hõigatud Tutanhamoni kollektsioon, mis koosneb kuulsa vaarao hauakambrist pärit 5400 esemest. Muuseumist enesest avaneb vaade legendaarsetele Giza püramiididele. Hiigelhoones avatakse ka restoranid ja kauplused, kino ja konverentsikeskus.

Dubai EXPO (AFP / Scanpix)

Dubai Expo

Lähis-Ida esimene maailmanäitus oli plaanis avada juba tänavu, kuid ülemaailmse koroonapandeemia tõttu on avapidustused lükatud järgmise aasta 1. oktoobrile. Pooleks aastaks avatava Dubai Expo kesksed teemad on võimalus, liikuvus ja kestlikkus, oma paviljoni avab 192 riiki. Tšehhid näiteks on lubanud näidata uut tehnoloogiat, kuidas kõrb viljakaks pinnaseks muuta. 

White Sandsi rahvuspark (Panthermedia / Scanpix )

White Sandsi rahvuspark New Mexicos

USAs New Mexico lõunaosas asuv White Sands on Ühendriikide rahvuspark, mis esmakordselt avati juba 1933. aastal. Eelmise aasta lõpus toimus uus avamistseremoonia, kuid koroonapandeemia tõttu tuli rahvuspark peatselt sulgeda ning huvilistel on lootust ebamaiseid valgeid liivaluiteid näha alles uuel aastal. Teadlased on rahvuspargi järvesängidest leidnud tuhandeid mammutite, mõõkhambuliste tiigrite ning hiigellaisikute kivistunud jälgi.  

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?