Juhtkiri | Riik jätab telepildita

Ohtuleht.ee, 12. detsember 2020

Riigipoolseks uusaastakingituseks umbes sajale tuhandele vabalevis ETV kanalite vaatajale võib olla teleritest pildi sootuks kadumine, kui vanad telekad seniste saatjate väljalülitamise järel parema kvaliteediga pilti enam vastu võtta ei suuda. Pandeemia ajal laias laastus kümnendiku rahvastikust infota jätmine on aga raskesti mõistetav samm. Seda eriti ajal, kui riik eraldab abordivastaseks võitluseks 1,7 miljonit ning abieluküsitlus läheb maksma 2 miljonit, kuid telepildi jätkamiseks vajalikku 300 tuhandet eurot riik leida ei taha ega suuda.

Kuna riigi mastaabis on tegu väikse summaga, siis jätab veniv kemplus mulje lihtsalt madala poliitilise kiusu ajamisest. Et sajast tuhandest vaatajast suurema osa moodustavad vanemaealised ja maapiirkondade eestlastest elanikud, süvendaks telepildi väljalülitamine jällegi veendumust, et tegu on järjekordse sammuga riigi lahkumisel ääremaadelt ja selle elanike omapäi jätmisel. Pealegi – poliitikute huulile võib kerkida ka ERRi enda rahastamise küsimus, sest kellele ERR siis oma saateid toodab, kui vaatajad ära kaovad?

Tegu on juba tavapäraseks saanud otsustusvõimetusega, kui mõni nädal enne uut aastat pole kindlat teavet, kas vanad saatjad jäävad tööle või mitte. Ja kui nüüd selline teade ka tuleks, jääks vaatajaile pikki pühasid arvestades ebamõistlikult lühikene aeg uute HD-pilti toetavate T2 digibokside ostuks või vanade telerite väljavahetamiseks. Seda on asjaosalised ka ise öelnud, et nii lühikese perioodi jooksul pole kusagilt võtta 50-70 tuhandet digiboksi või telekatki. Vaataja seisukohalt pole vahet, kas jätkamiseks vajaliku raha peaks leidma kultuuriministeerium, ERR ise või signaali edastav Levira. Kuni asjaosalised ise ainuvõimaliku lahenduseni ei jõua, lasub poliitiline vastutus kultuuriminister Tõnis Lukasel.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?