TELEPILT KINNI? Helme keeldub ERRile lisaraha andmast. Roose: kas ma pean siis „Õnne 13“ ära lõpetama?

Viljar Voog, 12. detsember 2020

Kas järgmisest aastast jäävad vanad telerid ilma viimasena sinna vabalevinud ETV kanalitest? Rahandusminister Martin Helme arvab, et SD-kvaliteedis signaali edastamise raha peaks tulema rahvusringhäälingu eelarvest, ERRi juhatuse esimees Erik Roose aga selgitab, et neil on asjaga tegelikult vähe pistmist.

Oktoobris küsis Õhtuleht „Kas ETV kaob igaveseks vanadest teleritest?“ Nimelt soovis ERR valitsuselt 300 000 euro suurust rahasüsti, et ka 2021. aastal saaks kõrgkvaliteetse HD-telepildiga paralleelselt saata telemastidest üle riigi ka vanadele teleritele-digiboksidele sobivat SD-pilti, mida vaatab hinnanguliselt 100 000 eestlast. Eelmised kaks aastat ERR selle raha sai, seekord enam mitte.

„On valitsuse liikmeid, kes on küsinud, miks ei ole need kulud juba ERR-i eelarves loomulikul viisil sees,“ selgitas rahvusringhäälingule sel nädalal kultuuriminister Tõnis Lukas.

Arvestades ühe valitsuspartei pidevat ERRi siunamist ja kallutatuses süüdistamist, pole keeruline aru saada, kes on rahaeralduse vastu.

Helme: mida ERR teeb?!

„ERR sai just kolmapäeval riigieelarvest 42 miljonit eurot. Ja selle rahaga teeb nende nõukogu asutusele eelarve. Mul on küsimus: kui see 300 000, mis nende sõnul puudutab 100 000 inimest, selle 42 miljoni sisse ei mahu, siis mida te selle rahaga teete?!“ pragab rahvusringhäälinguga rahandusminister ja EKRE esimees Martin Helme. „Nende esmane kohustus on selle rahaga edastada Eesti inimestele saateid.“

„Kas ta siis kujutab ette, et ma jätan betoonplokid ostmata ja kulutan uue telekompleksi rajamiseks mõeldud raha muul otstarbel? Kuidas riigikontroll sellele vaatab, ma ei oska öelda… Nii lihtne see ka pole, et juhatus teeb, mida tahab,“ vastab Helme sõnumile ERRi juhatuse esimees Erik Roose, et nende eelarve on ju samuti juba kinnitatud ja üleliigset raha seal pole.

Roose toob välja, et riigi poolt ERRile eraldatav summa on sama, mis mullugi. Siis andis rahandusminister Lukase palvel paralleeledastuse edastamiseks vajaliku raha. „Eelmisel aastal riik ei pidanud mulle vajalikuks öelda, et kuule, pane „Õnne 13“ kinni. Nüüd tundub, et ma peaks sama raha eest rohkem teenust osutama. See matemaatika ei klapi,“ hindab ERRi juhatuse esimees.

Torm veeklaasis

Enamikku Eesti inimestest muudatus ei puuduta – kõik, kes kasutavad mõne teleoperaatori teenust või on viimastel aastatel oma toaantenni kastutava teleka-digiboksi uue vastu välja vahetanud, ei pea muretsema. See torm veeklaasis läheb neist mööda, nagu ütleb Roose. Ka neist 100 000 inimesest, kellest räägitakse, puudutab see igapäevaselt väheseid, sest tavaliselt on kõige vanemad telerid viidud kuhugi maakoju või vähemalt kõrvaltuppa.

Aga Eestis on ka maakohtades elavaid vanainimesi, kes vaatavadki ETVd vaid üle õhu vabalevist, ja nende telerid võivad uuest aastast jääda pimedaks. Et inimesed saaksid aru, kas neid probleem puudutab, lisati sel nädalal nende SD-pildile vastav märge.

Roose pakkus ekstreemse lahendusena välja, et äkki tulekski edaspidi minna vabalevikanalites tagasi üksnes SD-pildi näitamise peale: „Kas me karistame pensionäre vaesuse eest või ütleme, et kuna 100 protsenti Eesti elanikest ei jaksa endale telereid osta, siis tekitame sellise kvaliteediga signaali, mida kõik saavad tarbida.“

EKRE valijate kaotus?

Helme sõnul on asi väga lihtne: „Kui see paralleeledastus on tõsine probleem, siis peaks ERR raha prioriteetselt oma eelarvest eraldama, või kui see pole tõsine probleem, on tegu blufi ja väljapressimisega.“

Kui jutt käib aga maapiirkondades elavatest vanainimestest, siis kas EKRE ei tulista endale jalga – tegu on ju nende valijaprofiiliga?

„Eks nii tahetakse seda asja näidata. Aga ma arvan, et ka meie valijatel on võimalik osta 20 euro eest digiboks, et vanale telerile jääks vabalevi sisse, ja paratamatult tuleb varem või hiljem osta ka uus teler,“ vastab Helme. „Üheski kodus ei pea kohustuslikus korras televiisorit olema. Mul ka näiteks ühes maakodus pole telerit.“

„Kelle mure on see, et kõik pole jõudnud endale uuemaid telereid osta. Kas see on Erik Roose mure? Võib-olla, kui mulle nii öeldakse,“ ohkab ERRi juht. Kui see Helmele rohkem meeldib, võiks minister raha ka otse programmi edastavale Levirale edastada, arvab Roose. „Meie ei saa sellest rahast ju sentigi, vaid see käib lihtsalt läbi meie. Mul poleks üldse kahju.“

Roose sõnul töötavad ERRi juhatus ja nõukogu palehigis, et probleemile alternatiivne lahendus leida.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?