Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas mees ilmasõja sookoopas veetis

Tõnis Erilaid, 12. detsember 2020

Tammsaare „Tõe ja õiguse“ esimene jagu ilmus 1926. aasta sügisel ja kui paks raamat sai läbi loetud, tormasid ajakirjanikud ajaloolist Järva-Madise kihelkonda ja eriti Albu valda oma 20 soosaarega (Waba Maa toonased andmed) avastama. Saartele olid inimesed, kelle Albu mõisa kurikuulus mõisnik Douglas oli oma kodudest sohu ajanud, endale uusi eluasemeid teinud. 

Rahvajutu järgi olnud sealkandis vanasti kaks lossi – Tondi ja Kanevere. Viimase asemel seisvat Sikemäe talu. Läinud sajandi algupoolel avastatud ka maa-alune tee, mis kunagi Kaneverest Tondi lossi viis. 

Leiti ka saladusega Kadranisaar. „Saare ostnud põllupanga käest keegi Ibrus, kes sellele hooned ja aurujõul töötava saeveski peale ehitanud,“ räägib Järva Teataja. „Ilmasõja ajal tulnud Ibrusel kui sinisepassimehel sõjaväkke teenima minna. Kuna Ibrus sõjaväeteenistuse kutse saamisel Kadranisaarelt ära kadunud, siis arvatigi, et ta sõjaväes, nimelt Uuralis teenib. Tegelikult elutsenud Ibrus ikka Kadranisaarel, kuhu maa sisse salakoopa ehitanud. Koobas ehitatud täiesti korrapärase ja tarviliku sisseseadega. Koopas elanud sõjaväeteenistusest kõrvale hoidja Kerenski valitsuspäevadeni (1917.aasta veebruarirevolutsioonini) ja läinud siis Pilistvere kanti elama.“

Järva Teataja kinnitusel leidnud koopa hiljem üles üks terane karjapoiss. Iseseisvuse ajal olevat mitmed koolidki seda vaatamas käinud.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?