Juhtkiri | Opositsioon sunniti vaikima

ohtuleht.ee, 8. jaanuar 2021

Põhiseaduskomisjoni poolt koalitsioonisaadikute saadud häältega nädala keskel langetatud otsus, et 9400 abielureferendumile laekunud muudatusettepanekut ei arutata ükshaaval, vaid nende esitajatele on ettekandeks ette nähtud piiratud aeg, kiirendab küll riigikogu tööd, ent mis hinnaga.

Neljapäevane komisjoni istung näitas, et opositsioonist sõidetakse teerulliga üle – EKRE liige ja põhiseaduskomisjoni juht Anti Poolamets oli üles pannud tabloo, mis pidi tagama, et püsitaks rangelt ette nähtud viie-, seitsme- või 15minutise kõneaja piires. Kohalviibinute sõnul ei lubatud komisjoni liikmetel esitada ettekandjatele küsimusi ning üht opositsiooni esindajat olevat ähvardatud kasvõi jõuga istungilt kõrvaldada.

Istungit plaaniti jätkata elektrooniliselt, ent koroonahirmust kaalukamgi näib olevat ahvatlus opositsionääride mikrofonid lihtsalt tasa lülitada. Kas kõik see toimub ikka riigikogu töö- ja kodukorra seaduse vaimus, selles on opositsioon ja koalitsioon selgelt eri meelt. Kas saame näha, kuidas asja arutatakse kohtus?

Parlamentaarse demokraatia kriisile viitav riigikogu komisjoni istung toimus tähendusrikkalt samal ajal, kui ülejäänud maailm arutas USA Kapitooliumi hoone hõivamist valimiskaotusega leppimatute Trumpi toetajate poolt, mille käigus hukkus mitu inimest.

On ju meiegi valitsuses erakond, kes lubas koalitsioonikõneluste ajal, et kui nad jäävad ukse taha, saadavad nende toetajad tänaval korda tegusid, mille kõrval on hungveipingide väikesed demonstratsioonid pelgalt morsipidu. Kas peaminister Jüri Ratas juba kalkuleerib, millest sünnib Eesti ühiskonnale suurem kahju: kui EKRE on valitsusliidus või sealt väljas?  

Kaalukausile asetuvad opositsiooni vaigistamiskatsete kõrval ka üha pingestatumad suhted liitlastega, rünnakud meedia ja ühiskonnagruppide pihta, ja aina suuremate sammudega edenev salastamistuhin. Selle kõige eest vastutavad valitsuserakonnad ühiselt. Kas Jüri Ratas tõesti soovib, et ükskord praegusele ajale tagasi vaadates seostataks tema nime uue vaikiva ajastu algusega Eestis?

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?