Estonia baleriin: töötajate südamed valutavad Aivar Mäe pärast

Kristjan Väli, 8. jaanuar 2021

„Aivar tuleb koridoris vastu ja on ülirõõmus. Võib kallistada, isegi õhku tõsta ja keerutada. Minu jaoks pole see ahistav,“ tunnistas eile kohtusaalis Seili, kes on ooperimajas töötanud 1996. aastast alates. Ta räägib, et süüdistused on mõistmatud ning tagatipuks on kogu skandaal rikkunud tööõhkkonna, mistõttu paljud töötajad üksteist enam isegi ei tereta.

Neljapäeval jätkus Harju maakohtus rahvusooperi Estonia endise peadirektori Aivar Mäe kaebuse arutamine, millega ta taotleb seksuaalse ahistamise eest määratud 400eurose rahatrahvi tühistamist. Mäe seisukoht on, et ta ei ole kedagi ahistanud, mistõttu on talle selgelt liiga tehtud.

Istungipäeva ennelõunal istus tunnistajapinki Seili, kes on staažikas Estonia töötaja. Ta on rahvusooperi töötaja olnud 1996. aastast alates ning teab sealset siseelu hästi. Ta märgib, et kogu skandaal on rusuv nii talle kui ka paljudele teistele töötajatele. Seejuures tunnistab Seili, et Mäe teeb palju nalja, ent midagi ahistavat seal pole. Seili sõnul pole ta pikkade aastate jooksul ühtegi sahinat kuulnud selle kohta, et Mäe käitumine oleks kedagi riivanud, nutma ajanud või kõneainet tekitanud.

„Iga inimese huumorisoon on erinev, kuid minu jaoks on Aivari naljad alati naljakad olnud. Mitte solvavad või ahistavad,“ lausub Seili. Ta toob kohtule ka näite: „Aivar tuleb koridoris vastu ja on ülirõõmus. Võib kallistada, isegi õhku tõsta ja keerutada. Minu jaoks pole see ahistav.“

Seili sõnul töötavad Estonias peaasjalikult kunstiinimesed ja tehaksegi rohkem nalja. „Meie piirid lähevad laiemalt, aga see ei tähenda, et oleksime kuidagi ebamoraalsed,“ lausub ta. „Me oleme üks suur pere, seda on raske seletada. Meil on heas mõttes ainult toredad naljad.“ 

Balletitantsija väitel ei ole ta kunagi pidanud Aivar Mäe poole pöörduma murega, et mõni tema nali on ülemäära riivav või ahistav. Seejuures tunnistab ta, et ei oska teiste kohta rääkida: „Kindlasti keegi on olnud häiritud, tõlgendab teistmoodi, paneb teise konteksti.“

Jutuks tuli ka kontserdimaja füsioteraapia ruum. Teisipäeval toimunud istungil rääkis ühest juhtumist tantsija, kes enda sõnul nägi, kuidas Aivar Mäe ronis massaažilaual lamanud naisele selga. 

Seili jutu järgi kuulis ta sellest skandaali alguspäevil, kuid tema jaoks kõlas see kummaliselt. „Mina hakkasin meenutama, et olen teda kahel korral seal kabinetis näinud,“ selgitab ta ning lisab, et kummalgi korral midagi veidrat seal polnud. Vähemalt tema mäletamist mööda.

„See oli täiesti tavaline asi, et keegi saab seal valgusravi või muud sellist. Räägib niisama juttu,“ selgitab ta. Seili väitel on tekkinud arusaam, et seal ruumis ollakse paljalt. Nii see aga pole. „Meil on trennitrikoo seljas. Tavainimene võib-olla vaatab, et me oleme seal paljalt, aga meie jaoks on see normaalsus. See on meie tööriietus,“ selgitab ta.

Töötajate südamed valutavad

Seili ütleb, et kogu skandaal on lõhkunud tööõhkkonna ja paljude töötajate südamed valutavad juhtunu pärast. Tema sõnul on kogu skandaali ajal olnud paljud Mäe suhtes ülekohtused. Seili teatel uuriti kogu asja juba eelmõttega, et teatrijuht on midagi valesti teinud. Tulemus oli selline, et paljud töötajad läksid üksteisega raksu: need, kes uskusid Mäe ütlusi ja need, kes uskusid ajakirjanduses räägitut. „Me läksime sellel hooajal tööle nii, et osa inimesi ei teretagi enam üksteist,“ on tantsijanna pettunud.

Seili väitel teab ta inimest, kes on Aivar Mäe kohta rääkinud valeväiteid ja tema kolleeg võib seda ka politseile kinnitada. Väidetavalt on sellest olemas isegi kirjalikud tõendid. Seili sõnul pole politsei aga selle vastu huvi tundnud. Baleriin märgib, et kontekstist väljarebimist on avalikkuse ette toodud mitmel korral ning Mäe süütu nali on keeratud ringi ja muudetud häirivaks.

Pärastlõunal astus tunnistajapinki Estonia haldusjuht Vello Ojamäe, kes räägib, et Lisanna, kes Aivar Mäed ahistamises süüdistab, punus ise töökollektiivi seas intriige. Ojamäe sõnul vahetus lühikese aja jooksul mitu turundusjuhti, sest Lisanna sõi nad välja. „See oli üks osa tema plaanist, et järjekindlalt osakonnajuhatajad välja süüa,“ lausub Ojamäe. Ta märgib, et asi lõppes sellega, et Mäe keeldus järjekordset osakonnajuhti vallandamast. Veidi aega pärast seda lahkus töölt ka Lisanna, ent Ojamäe ei oska öelda, mis põhjustel täpselt.

Ojamäe sõnul oli Mäe ja Lisanna suhtlus alati sõbralik, kuid mitte ülemäära. Nii nagu head kolleegid ikka läbi saavad. Ta mainib ka seda, et kuuldavasti olid mõned naiskolleegid rääkinud, et Lisanna on nagu kleepekas Mäe küljes. „See polnud halva alatooniga öeldud, vaid ikka tööalane suhe. Inimesed said hästi läbi,“ täpsutab haldusjuht kiirelt.

Istungipäeva õhtul andis tunnistusi Estonia kontserdimajas töötav füsioterapeut Sirli, kes räägib, et kallistamist jagub majas küllaga. Midagi ahistavat seevastu ei ole ta täheldanud. Sirli räägib, et kui avalikuks tuli jutt, et Mäe on massaažilaual kellelegi peale roninud, siis sai ta kolleegidelt teateid, et just nendega selline asi juhtus. Täpsemaid nimesid ta välja ei üle.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?