FOTOD KOHTUST | Hillar Tederi haare ulatus kõikjale. „Väga raske on kuulda, kui halb inimene ma olen!“

Helen Mihelson, 3. veebruar 2021

Fiktiivne majatehing Kersti Krachti „päästmiseks“, katse pangajuhti mõjutada ja salapärane kohtumine Louis Freeh' ja tema eestlasest kolleegiga. Rahapatakaga vehkinud Tederi ees avanesid kõik uksed.

Tallinna ringkonnakohus arutas täna korruptsioonikuritegudes kahtlustatava ärimehe Hillar Tederi vahi alt vabastamist. Juhul kui see nii läheb, pannakse Tederile jalavõru ja ta peab püsima kodus nelja seina vahel. Kuid vahistamise vajalikkuse ja selle juriidiliste keerdkäikude ümber käinud aruteludest paljastus ka terve rida uusi detaile, millest avalikkus seni polnud kuulnud. Kõige keskmes on ärihai Teder ja tema enam kui 100 miljoni euro suurused ärihuvid.

Näiteks selgus, et Teder otsis ametnikku, kes suudaks mõjutada Luminori panga juhti selliselt, et pank Porto Francole soodsamalt laenu annaks. Sellist, endale ja oma äridele kasulikku ametnikku asus ta kahtlustuse kohaselt otsima aasta tagasi, 2020. aasta veebruaris. Alles pool aastat enne seda oli ta jätnud selja taha aastaid kestnud nn Savisaare kohtuasja, milles Tederit süüdistati Keskerakonna varjatud rahastamises. Kohus nõustus prokuratuuri taotlusega kriminaalasi oportuniteediga lõpetada.

Täiesti uus info on avalikkuse jaoks seegi, et rahandusministri nõunikuna töötanud Kersti Kracht korraldas Tederile kohtumise Louis Freeh' ja tema eestlasest kolleegi, investeerimispankur Ragnar Meiterniga. Mis oli kohtumise eesmärk, kohtus ei selgunud. Ka riigiprokurör Taavi Pern ei soovinud Õhtulehele öelda, mida ärimees sellelt kohtumiselt tahtis. Igal juhul toimus kohtumine just Tederi huvides.

„Väga raske oli kuulda prokuröri süüdistusi, kui halb inimene ma olen,“ ütles Teder ise eilse istungi lõpus. Kolmandat nädalat vahi all istuv ärimees osales istungil videosilla vahendusel. „Ma ei soovi mitte mingil juhul menetlust mõjutada,“ lisas Teder. „Olukord, kus ma viibin vahi all, mõjub mulle karistusena juba enne, kui asi on kohtusse jõudnud või kohtuotsus jõustunud. Sellised süüdistused häirivad mind sügavalt.“

Näiline tehing kodu ostmiseks

Kersti Kracht ja Hillar Teder peeti Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud võimalikes korruptsioonikuritegudes kahtlustatavatena kinni 12. jaanuaril. Kusjuures, Krachtile esitatud kahtlustused ei hõlma üksnes Porto Francoga seonduvat. Teda kahtlustatakse veel toimingupiirangu rikkumises ja mõjuvõimuga kauplemises. Võib arvata, et viimane ongi just seotud Tederi ja Freeh' kohtumisega.

Lisaks esitas prokuratuur kahtlustuse Keskerakonna toonasele peasekretärile Mihhail Korbile (kes lahkus sellest ametist pärast kahtlustuse avalikuks tulemist – H. M.) ja juriidilise isikuna Keskerakonnale. Kahtlustuse sai veel kaks inimest, kelle nimesid pole avalikkusele öeldud. 

Kahtlustuste kohaselt leppis Teder kokku altkäemaksu andmise Kersti Krachtile selle eest, et too kasutab ära oma positsiooni toonase rahandusminister Martin Helme poliitilise nõunikuna ja kindlustab Porto Francole soodsad otsused KredExi kriisiabimeetmete kasutamisel.

Kahtlustuse kohaselt andis Kracht käsklusi Porto Franco laenutaotluse kiiremaks menetlemiseks ja andis Tederile siseinfot, kuidas kulgeb KredExi laenumeetmete väljatöötamine. Hiljem andis rahandusministri nõunikuna töötanud Kracht Tederile infot ka selle kohta, mis seisus on Porto Franco laenutaotluse menetlemine.

Krahchtil olid ka omad kasud sees: Teder lubas, et aitab vastutasuks ärinaise ja rahandusministri nõuniku võlgu klattida. Näiteks aitas Teder leida inimest, kes Krachti maja ära ostaks. Kusjuures kokkulepe oli kahtlustuse järgi selline, et tehing on pelgalt näiline ja Kracht saab kodus edasi elada. Soovi korral saanuks naine kodu ka tagasi osta.

Teder ja Kracht tegutsesid konspireeritult ja eelistasid kohtumisi, selle asemel et plaane näiteks telefonis arutada. Kumbki ei teadnud siis veel, et tegelikult hoiab jälgimisüksust nende tegevusel silma peal. See tähendas ka vestluste pealtkuulamist.

Kurikuulus servituut

Lisaks kahtlustatakse Tederit selles, et ta leppis Keskerakonna toonase peasekretäri Mihhail Korbiga kokku, et viimane mõjutab oma erakonnakaaslast ja Tallinna linnapead Mihhail Kõlvartilt selliselt, et Porto Franco saab servituudi seadmisel Tallinna linnalt soodsamad tingimused. Prokurör Taavi Perni hinnangul see ka õnnestus, sest Porto Francole läks servituut maksma esialgu välja käidud maksumusest pea pool miljonit eurot vähem. Tallinna linna sisekontroll on asunud seisukohale, et midagi kahtlast imeväel langenud hinnasedelis polnud.

Kahtlustuse kohaselt leppisid Korb ja Teder mullu 9. veebruaril toimunud kohtumisel kokku, et Korb mõjutab Kõlvartit Tederi huvides ja ärimees toetab vastutasuks Keskerakonda kuni miljoni euroga. Avalike andmete põhjal on teada, et ärimees toetas erakonda mullu 120 000 euroga. Diil oli selline, et ärimees peab teenete eest lubatud raha väiksemate maksetena ära tasuma enne 2021. aasta oktoobrit. Olgu mainitud, et 2021. aasta oktoobris toimuvad kohalike omavalitsuste valimised. 

Väliselt polnuks suurtes annetustes midagi eriskummalist, sest ärimees Teder ongi üks suuremaid erakondade rahastajaid – viimase kaheksa aasta jooksul on ta erakondadele annetanud kokku 1,26 miljonit eurot. Kõige rohkem on ta eurodega üle külvanud Reformierakonda. Viimasel kaheksal aastal on oravad saanud ärimehelt kokku 681 000 eurot. Keskerakond sai mullu Tederilt annetusi 120 000 eurot, viimase kaheksa aasta jooksul kokku 170 000 eurot.

Riigiprokuratuur taotles jaanuari keskelt kohtult vaid Tederi ja Krachti vahi alla võtmist, sest hindas, et nende kahe puhul on olemas võimalus nii uute kuritegude toimepanemiseks kui ka menetlusest kõrvalehoidmiseks. Harju maakohus nõustus prokuratuuri taotlusega ja lubas kahtlustatavad vahi alla võtta. Krachti ja Tederi kaitsjad aga esitasid seepeale kaebused, sest leidsid, et kahe kahtlustatava vahistamine ei ole põhjendatud.

Tederi kaitsjad Erki Kergandberg ja Sandra-Kristin Kärner põhjendasid eilsel istungil, et Tederile esitatud kahtlustustes on palju küsitavusi. Kaitsjate hinnangul ei ole alust kahtlustustel, nagu oleks Kracht saanud KredExi laenu taotlemisel Tederile soodsamaid tingimusi välja kaubelda. „Ka rahapesu osas on kahtlustus täiesti põhejdamata,“ leidsid kaitsjad.

Prokurör Pern kaitsjate väidetega ei nõustunud. „Menetlustoimingud pole kahtlustusi üksnes kinnitanud, vaid ka süvendanud,“ ütles Pern. See, kas Teder pääseb vahi alt, selgub 10. veebruaril. Krachti vabastamist arutab ringkonnakohus tuleval nädalal.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?