KÕIK ALGAS KELDRIST... Kuidas vaikne pereisa ärimaailma gigantidele kinda heitis

Eimar Rahumaa, õigusteadlane, 3. veebruar 2021

Reedel peatati New Yorgi börsil ajutiselt GameStopi aktsiaga kauplemine, sest selle hind oli kerkinud 80% võrra! Aasta tagasi maksis 4, nüüd juba 325 dollarit. Suured fondid, kes mängisid aktsia langusele ja müüsid laenatud aktsiaid, et need hiljem odavamalt tagasi osta, kaotasid 3,5 triljonit dollarit ehk terve Saksamaa aastase kogutoodangu väärtuse! Maailm muutub meie silme all. Nii hoogsalt, et tuleb meelde kolme aastakümne eest üle maailma levinud loosung. See käis nõukogude korra kohta: „Pidage kinni! Tahan maha astuda!”

USA meedia näitab näpuga, et kõige selle taga on Massachusettsi noormees Keith Gill (34), kes hakkas aasta tagasi firma aktsiaid ostma, tollal 5 dollarit tükk. Oma jutu järgi näinud ta arvutimänge müüvas ettevõttes potentsiaali ja rääkis sellest Möirgava Kitty varjunime all sotsiaalmeedia paljudel platvormidel, sealhulgas Redditi foorumis, aga ka Tik-Toki keskkonnas. Suurte fondide analüütikute parved aga lähtusid firma müüginumbritest ning leidsid, et firmal seisab ees Kolgata tee ning tegutsesid siis vastavalt.

Tänapäeva prohvetid

Kui Keith teatas foorumis Wallstreetbets, et investeeris firma aktsiatesse veel 35 000 dollarit, ei jäänud mürgised kommentaarid ta tervisliku seisundi kohta tulemata. Noor pereisa ei jäänud võlgu: ta tegi oma kodumaja keldrisse (et mitte segada 2-aastase tütre und) kontori ja hakkas Youtube'is edastama videosid üleskutsega aktsiasse investeerida.

Keithi - kaasaegset prohvetit - järgisid sõna otseses mõttes miljonid ning ostsid mitte ainult aktsiaid, vaid ka optsioone. Viimased on võimalus osta või müüa aktsiat tulevikus kindla hinnaga ning nendega võib teenida kordades rohkem kui aktsiaga (või siis kaotada kogu summa, kui oled vale otsuse teinud). Eks nõudlus ja kauba hind käivad ikka käsikäes. Elementaarne.

GameStopi poekene New Yorgis (Reuters/Scanpix)

Tuhanded hooplesid oma võitudega: 21aastane juutuuber Joe Fonicello jutustas, et tüdruksõber, kellega nad mööda Ameerikat ringi kolistasid, pidas teda hulluks, kui noormees paigutas aktsiasse kõik oma säästud, 10 000 dollarit. Mõne aja pärast, kui investeeringu väärtus oli kasvanud 250 000 dollarile, oli tütarlaps oma suhtumist temasse kardinaalselt muutnud…

Aktsiaturul loeb suurus. Kui Keith pani teisipäeval Redditis välja graafiku, milles näitas oma 53 000 dollari kasvamist 48 miljonile, sai ta 140 000 „laiki“. „Sinu eeskuju muutis tuhandete tavaliste normaalsete inimeste elu sõna otseses mõttes. Tänud!”, kirjutas üks õnnelik.

Raamatupidamise haridusega Keith peab end tavaliseks inimeseks, ent ta ema Elaine Gill jutustas Wall Street Journalile, et poiss tundis lapsepõlvest saati raha vastu huvi. Näiteks korjas ta äravisatud loteriipileteid. Nii mõnigi kord olid eelmised omanikud numbrite kontrollimisel eksinud. Seitse protsenti inimestest pidavat eksima, teavad asjatundjad rääkida.

Kes siin õieti manipuleerib?

Noore tavalise mehe, nüüd juba multimiljonäri tegevus ei jäänud tagajärgedeta. Möödunud neljapäeval peatas väärtpaberitega kauplemise äpp Robinhood 13 aktsia, sealhulgas GameStopi ostu-müügi. Pärast küll avati taas, ent kauplejad olid maruvihased ning lahkuvad äpist laviinina. Bulgaaria päritolu Vlad Tenev, Robinhoodi juht, õigustas, et seda tehti kõige paremate kavatsustega, kasuks kauplejatele. Samas ei vaibu jutud, et Robinhood pidi likviidsuse tagamiseks laenama sadu miljoneid, sest nad tegutsesid aktsiaturul nö alltöövõtjana ning neile lihtsalt enam ei laenatud. Tal Cohen, Nasdaqi juht Põhja- Ameerikas, ütles intervjuus Financial Timesile, et USA Väärtpaberite Komisjon, kellel on ülisuured volitused valvata väärtpaberite kauplemisel reeglitest kinnipidamise üle, asus uurima, kas pole äkki tegemist aktsiakursi manipuleerimisega. „Muidugi on kõigil õigus turu ja aktsiate kohta oma arvamust avaldada”, kinnitas Tal. „Aga seda tuleb teha nii, et turuga ei manipuleeritaks, et turule ei tekitataks kahju.“

Aga kui suured fondid võtavad üheskoos lühikese positsiooni, kas nemad siis ei manipuleeri, küsivad ärritunud väikeaktsionärid. Kui nad müüvad laenatud aktsiaid, et panustada aktsiate hinna odavnemisele? Ka poliitikud on asunud sõna võtma. Nende seisukohad sõltuvad sellest, kus nad vasak-parem skaalal asuvad. Vasakpoolne senaator Elizabeth Warren säutsus Twitteris, et reaalne majandus ja finantsturud on nagu kaks eraldi maailma ja kannatab neist esimene. Teine läheb muudkui vaid üles. 

Juba kasutatakse meedias suurte firmade aktsiakursside kohta väljendit: elevandid lendavad. Seda polevat keegi enne näinud ega ka ette ennustanud ning kui elevandid lendavad, olevat see kõigile ohtlik.

Paralleele võib tõmmata Trumpi Twitteri konto sulgemisega. Kas suurtel gigantidel on õigus minu kontot sulgeda? Parimate kavatsustega, ent vastu minu tahtmist?

Erinevalt olukorrast kolm kümnendit tagasi Tallinnas, ei saa maailm maha minna, vaid elevantide lend tuleb peatada. Internet on maailma muutnud, ent kas maailm suudab muutused ära seedida, selles on küsimus.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?