EESTI NALJAMÄNGULT NBA STAARIKS! Rapla korvpallurid LaMelo Ballist: ta ei tundunud NBA materjal

Eigo Kaljurand, 3. veebruar 2021

2018. aastal Rapla vastu sõumatšis mänginud LaMelo LaFrance Ball lõi sellel hooajal NBA ukse jalaga lahti. Noormees tegi korvpalliliigas läbi aegade noorima mehena kolmikduubli (vähemalt kümme punkti, lauapalli ja söötu – E. K.) ning on suursoosik parima uustulnuka tiitlile. Rapla kossusatsi liikmed nendivad, et Ball toona NBA-tähe muljet ei jätnud, kuid hoiavad poisi tegemistel siiani silma peal.

19aastane LaMelo Ball tegi jaanuari alguses Charlotte Hornetsi 113 : 105 võidumängus Atlanta Hawksi üle kõigi aegade noorima mehena kolmikduubli, kui ta arvele jäi 22 punkti, 12 lauapalli ja 11 korvisöötu. Viimase draft''i kolmandal valikul on oma side ka Eestiga, sest noormees pidas 2018. aastal Raplas sõumatši.

Rapla Avis Utilitase mänedžeri Jaak Karbi sõnul toimus mäng tänu nende toetajale, kelle abil saadi Balli esindajatega kontakt. „Aega oli väga vähe,“ meenutas ta JBA USA nimelise tiimi Eestisse toomist. „Pidime arvestama kohalike meistrivõistluste ajakavaga, see oli kõige keerulisem. Meil olid ka rahalised kohustused, aga need olid seotud piletimüügiga ja hirmkulukaks see kokkuvõttes ei läinud.“

Kui tavaliselt jõuavad ameeriklased NBAsse ülikoolikorvpalli kaudu, siis Balli teekond oli erinev. 2018. aastal pallis ta Leedu klubi Prienai ridades, sealt lahkumise järel tiirutas näidismatšidel. Üks selline toimuski Raplas. Karbi sõnul vaatas kohtumist lisaks saali tulnud täismajale YouTube'i vahendusel üle 100 000 inimese. NBA kolmandaks valikuks mängis Ball ennast möödunud hooajal Austraalia satsis Illawarra Hawks. Kuigi spetsialistid olid skeptilised, kas Ball saab NBAs hakkama, siis seni on noormees keskmiselt visanud 12,2 punkti, võtnud 5,9 lauda ja andnud 6,1 söötu, millega ta on suursoosik parima uustulnuka tiitlile.

NBA JÄRGMINE SUPERSTAAR? 2018. aastal hullutas LaMelo Ball Rapla publikut, nüüd teeb noormees tegusid ookeani taga. (Tiina Kõrtsini)

„NBA-materjali küll ei paistnud.“

Raplas Balli vastu pallinud noormängijate Marek Ruudu ja Gregor Ilvese sõnul oli 198 cm pikkune tagamängija enesekindel ja leidis sööte, kuid toona erilist muljet ei jätnud. „Mulle tundus, et tegu on rohkem sõuvennaga. NBA-materjali küll ei paistnud,“ kirjeldas Ilves.

Sama mulje jäi vanematele asjaosalistele. Karp tunnistas, et kuigi Ballist liikus toona tohutult videosid, tulid tema ründeoskused pisikese üllatusena. „Aga mäletan küll, et kellega iganes rääkisin, kasvõi oma treeneritega, siis NBA draft'is kõrgel kohal valituks saamine ei tundunud reaalne,“ rääkis mänedžer.

Toonases jookse-viska sõumängus kaitsele rõhku ei pandud. JBA USA alistas Rapla 135 : 123, Balli arvele jäi 38 punkti, kümme lauapalli ja kuus korvisöötu, kuid kaitset talent sisuliselt ei mänginud. Eesti erinevatest podcast'idest on jäänud kõlama spetsialistide nagu Peep Pahvi ja Gert Kullamäe arvamus, et Balli läbilöök näitab ookeanitaguse korvpalliliiga naljataset. Rapla toonane abi- ja nüüdne peatreener Toomas Annuk sellega ei nõustu.

„Ei saa öelda, et see on välk selgest taevast, et Ball NBAs läbi lõi. Ta on andekas vend. Sealsed kaitsereeglid ja väljakumõõtmed soosivadki lahtist mängu ja üks ühele ettevõtmist. Seal on korvpallile teine lähenemine, mis annab noortele ja andekatele võimaluse silma paista. Maru huvitav oleks näha, kuidas Ball Barcelonas või Müncheni Bayernis mängiks. Aga ma ei kahtle, et ta saaks hakkama, sest ta on talendikas,“ leidis Annuk.

Toomas Annuk (Robin Roots)

Juhendaja sõnul võib NBA meeldida või mitte, aga sellest ei saa mööda, et seal pallivad maailma parimad korvpallurid. Annuki sõnul on ookeani taga väga häid mänge, kust on Euroopa treeneril õppida, aga on ka täielikku jama. „Mulle väga meeldivad Miami, Denver ja Utah, aga James Hardeni mängu ei kannata minutitki vaadata – temaga läheb telekas kiiresti teisele kanalile,“ tõi ta näite.

Kui Charlotte võitis möödunud hooajal 65 kohtumisest vaid 23, siis pärast Balli ja Gordon Haywardi lisandumist on tiim tänavu võitnud kümme ja kaotanud 11 matši, millega ollakse idakonverentsis kaheksandal kohal. Samas on NBA tabel väga tihe ja ida tsooni liidril Philadelphia 76ersil on vaid viis võitu enam. Rapla tiimi liikmed nendivad, et Balli statistikal ja edusammudel hoitakse pidevalt silma peal.

Kuigi toonagi oli skeptikuid, kelle meelest meistriliiga satsil ei sobi mängida sõumänge, siis tagantjärele on asjaosalised rahul. „Ma ei usu, et mul tuleb palju võimalusi, kus saan platsi jagada NBA-tasemel läbi löönud mängijatega. Oli huvitav kogemus,“ kinnitas Ilves.

LaMelo Ball kohanes NBAs üllatavalt kiiresti. (USA Today Sports / Scanpix )
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?