KOOLE ENAM POLE, RAHA AGA TULEB: riik jagab õpetajate palgaraha kümne aasta taguse koolivõrgu alusel
Õpetajate palgaraha arvutamise aluseks on näitajad, mis võivad märkimisväärselt muutuda isegi kõigest ühe aastaga. Samuti on rahajagamise metoodika ise selline, et pisike muutus algandmetes võib tekitada suure erinevuse lõpptulemuses. Mis juhtuks linnade ja valdade rahakotiga, kui vanad andmed värskematega asendada?
2023. aastal jagas riik 253,7 miljonit eurot põhikooli õpetajate palgarahast kohalike omavalitsuste vahel laiali tavaõppe õpilaste arvu alusel. Vahet polnud, kas tegu Tallinna või Ruhnuga, iga õpilase kohta läks teele 2192 eurot.
Vähem, aga siiski üüratud 36,5 miljonit eurot jagas riik laiali koefitsientide alusel, mille väärtus jääb vahemikku 1,0−2,04. Näiteks Tallinnal on koefitsient 1,0 ehk pealinn saabki raha, mis neil õpilaste arvu pealt arvutatakse. Ent näiteks Loksa linnal on koefitsient 1,52 ehk nad saavad 1,52 korda suurema summa kui lihtsalt õpilaste arvu pealt. Kui Loksa koefitsient oleks samasugune kui pealinnal, siis 676 364 euro asemel saanuks Loksa vaid 444 976 eurot. Erinevus vastab umbes seitsme täiskohaga õpetaja aastasele palgakulule.