RIIGIKOGU TÖÖHOOS | Mart Soidro: palju kära, aga vähe villa
Kirjutasin nädal tagasi, et riigikogu hakkab eesotsas parlamendi esimehe Lauri Hussariga taas kord arutama saadikute kuluhüvitiste temaatikat. Ma polnud siis sugugi kindel, et jõutakse mingi lahenduseni. Aga ennäe imet, kolmapäeva hommikul tuligi riigikogus kokku vanematekogu, et rääkida kuluhüvitiste kärpest. Selles, et riigikogu peab kuluhüvitisi kärpima, et olla ühiskonnaga solidaarne, olid kõik ühel nõul. Lahku mindi teadmisega, et varsti tullakse uueks arutamiseks taas kokku. Et leida probleemile lahendus, mis rahuldaks kõiki parlamendi erakondi.
Tore on kokku saada ja aega ju on. Kuid kärsitutel kõrvalseisjatel on kannatus katkemas, sest ei saada aru, mida seal enam arutada? Kärpige kuluhüvitisi poole võrra ja asi ants!
Aga valdkondi, mida on vaja riigikogus kogu aeg arutada, on teisigi. Teisipäeval arutas põhiseaduskomisjon Venemaa ja Valgevene kodanikelt hääleõiguse äravõtmist kohalikel valimistel. Poolteist aastat läks aega, et suurem osa komisjoni liikmetest jõuaks arusaamiseni, et selleks tuleks muuta põhiseadust. Põhiseaduse muutmiseks on kolm võimalust: rahvahääletus, kahe riigikogu koosseisu heakskiit või põhiseaduse kiireloomuline muutmine. Viimane nõuab aga riigikogus 81 häält, mille kokkusaamine on praegust seltskonda vaadates praktiliselt võimatu.