Fakt teadust päevas: millal ja kus kodustati esimene koer?

Sander Nuut, Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi loodusteaduslike kogude spetsialist ja zooarheoloog, 11. jaanuar 2025

Vastus: koer kodustati paleoliitikumis, erinevatel andmetel umbes 14 000 – 36 000 aastat tagasi, paralleelselt nii Euroopas kui ka Ida-Aasias kohalikest hundi populatsioonidest.

Koer on meie lähim kaaslane ja esimene kodustatud loom. Tema kodustamise aeg, koht ja põhjused on aastate jooksul olnud teadlaste seas tulise arutelu all. Esimesed kindlad tõendid kodustatud koertest on umbes 14 000 – 17 000 aasta vanused luuleiud eri arheoloogilistest paikadest Kesk-Euroopas. Lisaks on peaaegu sama vanu koeri leitud ka Ida- ja Kesk-Aasiast.

Koera eellane on teadaolevalt hall hunt, kes on luude kuju ja suuruse poolest kiviaegsete koertega peaaegu identne. Seetõttu pole luid, mis pärinevad umbes 20 000 – 36 000 aasta tagusest ajast, suudetud kindlalt just kodustatud koertele omistada. Lisaks on uuringud näidanud, et huntide populatsioonid, kellest koerad kodustati, on välja surnud ja erinevad geneetiliselt tänapäevastest huntidest. Seega on nii vanade luuleidude põhjal keeruline öelda, kas tegemist oli kodustatud koera, hundi või tema alaliikide või hoopis mõne hübriidiga.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?