×
Tervist24 | Keha

Hingedepäev: Surma meelespidamine annab hingerahu

10
Silja Paavle, 3. november 2016

"Surma meelespidamine paneb meid õigesti elama – ärksalt, inimlikult, täisväärtuslikult. Seda on vaja selleks, et meile määratud ajal lahkuda hingerahuga," kinnitab Tervishoiumuuseumis avatud näituse "Loomulik surm" kuraator Ülle Kask. Teisalt annab surma loomulikkuse meelespidamine ka mahajääjatele hingerahu.

Surm, isegi kui me sellele mõelda ja sellest rääkida ei taha, puudutab meid igaüht. Kui sureb keegi lähedastest, mõjub see šokina. Kuid tegelikult tuleks surma võtta kui elu loomulikku osa ning seda mitte peljata. "Surm on inimese jaoks niisama loomulik, kui tema sündimine. Kui inimese elab oma eluea ära, ta sureb," kostab Ülle Kask. Just sellele mõttele toetudes enne hingedeaega surmale pühendatud näitus avatigi.

Idee tõsisest teemast kõneleva väljapaneku avamiseks sündis tegelikult aga juba uue püsiekspositsiooni avamise aegu. "Jäi kripeldama, et räägime muuseumis inimese elu ja tervisega seonduvast, kuid surmast ei räägi," kostis Kask. Et ennekõike polnud see võimalik ruumipuudusel, otsustati, et see teema võetakse luubi alla ajutisel näitusel.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?