Liigne uljus ja hoolimatus maksis noortele pereisadele elu

Arvo Uustalu, 14. märts 2017

Sõbrad ei mõista: mis küll meeste peas toimus, et nad punasest fooritulest ei hoolinud ja rongi alla kihutasid.

"Jah, rong sõitis otse päikese poolt, aga ülekäigurajal autod seisid ees ja neid pidid nad ju nägema," ütleb rängas õnnetuses hukkunud meeste sõber. Pühapäeva õhtul Ida-Virumaal Sompa külas TallinnaNarva rongi ette sõitnud ja surma saanud noored mehed olid pereisad, kellest jäid maha poolteiseaastased lapsed.

LÄHEDASED LEINAS: Õnnetuskohale toodi üha uusi lilli ja süüdati küünlaid. (Aldo Luud)

Eile pärastlõunal peatus Sompa raudteeülesõidukoha juures üha uusi ja uusi leinajaid, kes tõid Stanislavi ja Vidadi hukkumiskohale lilli ja küünlaid. Nad ei mõista, kuidas mehed õnnetusse sattusid, sest ülesõidukohal on mõlemale poole hea nähtavus nii kaugele, kui silm seletab.

Nende meelest ei saanud spordiga tõsiselt tegelevad noormehed ka purjus olla ning seetõttu uljad ja hoolimatud.

Keelav punane tuli põles

Õnnetus juhtus pühapäeva õhtul kella poole kuue ajal kohal, kus Kohtla-Järve–Kukruse–Tammiku tee ristub raudteega. Väljas oli veel valge.

Stanislav ja Vidadi – viimane oli sõprade teada roolis – sõitsid sõiduautoga Toyota Kohtla-Järve Sompa linnaosa suunas. Raudteeülesõitu reguleerib valgusfoor, milles põles õnnetuse ajal punane tuli.

Toyota juht otsustas millegipärast sõita mööda autodest, mis punase foori taga rongi möödumist ootasid, ja auto oli rongiga kokku põrgates seetõttu vastassuunavööndis.

Rongijuht küll märkas ülesõidule kihutavat autot ja alustas kiirpidurdamist, kuid oli juba hilja. Ta sai rongi pidama alles sadakond meetrit pärast kokkupõrkelaksatust. Õnnetus oli ränk. Autos istunud meestel polnud elulootustki. Veel eile õhtupoolikul ei saanud politsei ametlikult kinnitada, kes sõidukis istusid.

Mis sundis sõiduautos istunud mehi ees peatunud autodest mööda sõitma ja punast foorituld eirama, ei saa enam kuidagi teada. Mis nende peas küll oli, kurvastavad sõbrad ja tuttavad, kes on juhtunust segaduses ega suuda seda mõista. Šokis on ka hukkunute lähedased.

"Mõlemad on spordipoisid ja olid kindlasti kained. Vahetult enne õnnetust saime nendega kokku. Nad ütlesid, et käivad Sompas Vidadi juures ära. Stanislav elab Kohtla-Järvel ja sealt nad teele läksid. Siis helistati meile ja öeldi, et mõlemad on surnud. Ei ole šokist siiani üle saanud," räägivad hukkumiskohal küünlaid süütavad mehed.

Leinavate meeste ees raudteel on alkoholipudel ning on tunda, et nad on leina leevendamiseks seda juba tühjendanud.

"Kirjutage palun, et kõik saaksid aru, et kui põleb punane tuli, siis tuleb seisma jääda. Mulle on mitu korda siinsamas ülesõidukohal öeldud, et sõida üle, rongi pole näha. Ma olen öelnud vastu, et sõidame, kui punane on kustunud. Ja ma ei mõtle seda välja," räägib seltskonna kaine autojuht.

Rong tuli päikese poolt

Vidadi ja Stanislavi sõbrad räägivad, et päike paistab kella poole kuue ajal just sealt, kus õhtune Tallinna–Narva rong tuleb. "Päike paistis ja arvatavasti ei olnud rongi näha.

Aga mine sa nüüd enam tea, järsku mõtlesid, et lipsavad läbi. Tavaliselt sõidavad siin rongid ju väga aeglaselt, ainult see kiire reisirong paneb sajaga. Aga teel punase foori taga seisvaid autosid nad ju ometi nägid ja oleksid samuti pidanud ootama jääma," tõdevad mehed.

Hea nähtavus: Rongi tulek on kaugele näha. (Aldo Luud)

Sõbrad kerivad ennast üles ja süüdistavad juhtunus ka riiki ja raudteed, et ülesõidukohtadele pole pandud tõkkepuid. "Siin pole tõkkepuid kunagi olnud. Vaadake, kuidas lendavad," räägib kaine autojuht.

Ja tõesti, põlevatele küünaldele ja leinalilledele vaatamata kihutab nii mõnigi auto ülesõidukohast peatumata läbi. Tõsi, sel ajal punane tuli ei põle.

Sõprade sõnul oli Vidadi 27- ja Stanislav 29aastane. "Vidadi tegeles tõsiselt bodybuilding’uga ja Stanislav oli samuti kõva spordipoiss. Olid head sõbrad, kes said samal ajal isaks. Stasist jäi maha poolteiseaastane poeg ja Dadol sama vana tütar," tõdevad leinajad.

Kohtla-Järve jõusaalist, kus Vidadi trenni käis tegemas, öeldi, et mees oli igati tasakaaluka loomuga, kuigi nõudlik. "Vidadi juured on Aserbaidžaanis. Äkiline ta ei olnud ja tema vendki on nagu vana rahu ise," räägib jõusaalis treeniv mees.

Politseist öeldi eile, et sündmuse täpsemad asjaolud selguvad kriminaalmenetluse käigus. Ka see, kas juht oli kaine.

ELU JÄRSK LÕPP: Rongiga kokku põrganud autos olnud meestel polnud mingit elulootust. (Politsei)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?