×
Uudised | EV100

SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 41. koht: pronksiöödena tuntud huligaanitsemine

46
Indrek Riigor, 13. jaanuar 2018

26. ja 27. aprill 2007 läksid ajalukku nn pronksiöödena, kui Tallinnas Tõnismäele kogunenud peamiselt vene keelt kõnelevate noorukite protest kasvas kesklinna tänavatel huligaanitsemiseks. Lõhuti ka Jõhvis.

Vähemalt vormiliselt protesteeriti valitsuse otsuse vastu likvideerida Tõnismäel paiknenud nõukogudeaegne punaväelaste ühishaud ja viia samas paiknenud Teises maailmasõjas langenutele pühendatud mälestusmärk (rahvakeeles: pronkssõdur) sobilikumasse kohta. Originaalis oli see Tallinna Punaarmee vallutamise puhul (22. september 1944) tehtud mälestusmärk. Kui eestlastele sümboliseeris see Tallinna vallutamist ja nõukogude okupatsiooni taasalgust, siis Eestis elanud venelastele tähistas pronkssõdur hoopis võitu natsliku Saksamaa üle.

Jaanuaris 2007 võttis riigikogu vastu sõjahaudade kaitse seaduse, millega anti peaministrile volitus vajadusel otsustada ebasobivas kohas oleva sõjahaua säilmete ümbermatmine. Märtsis soovitaski kaitseministeeriumi juurde loodud komisjon pronkssõduri juures olevad punaväelaste säilmed ümber matta. Aprillis alustati ettevalmistustöödega.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?