Juhtkiri | Lootusetute haigete ravi vajab arutelu

Ohtuleht.ee, 4. detsember 2018

Selle üle, et Eesti meditsiin on jõudnud seisu, kus mitte väga palju aega tagasi keeruliseks või suisa lootusetuks peetud juhtumite puhul on võimalik inimese elu tunduvalt pikendada, võib vaid rõõmu tunda. Enamasti pole ju kritiseeritud meie arstiabi kvaliteeti, vaid hoopis selle kehva kättesaadavust. Seega ei pruugi põhiküsimus olla, kas ravi on võimalik, vaid kes selle kinni maksab.

Küll aga võib moodsa meditsiiniga kaasneda hoopis teistsugune probleem – kas ka lootusetute haigete elu iga hinna eest pikendamine on mõttekas, kui peame esmalt silmas elukvaliteeti? Küsimus on mõistagi keeruline nii haige kui ka tema lähedaste jaoks, eriti kui lootusetult haigelt endalt pole enam võimalik tema seisukohta teada saada. Samal ajal jätkavad arstid kas kohusetundest või sugulaste survel iga hinna eest elustamist.

Sellise arstiabipoliitikaga pole Eesti arenenud riikide taustal sugugi erandlik, sest eluea pikenemine ja elatustaseme tõus toob kaasa ka vananemisega kaasnevate haiguste üha kulukama ravi vajaduse. Piltlikult öeldes peegeldavad sellist arengut ka praegused heategevuskampaaniad, milles küsitakse annetajatelt raha küll sünnitusmajade sisustuse ostmiseks, küll haruldasemate haigustega laste ja noorte raviks, milleks riiklikul meditsiinil ja haigekassal raha napib.

Et samal ajal pole meil rahalisi probleeme surijate elupäevade pikendamisega, siis peitubki siin avaliku arutelu koht. Kuidas võimaldada lootusetutele haigetele väärikat lahkumist, välistades samal ajal võimaluse, et intensiivravi ei lõpetata pelgalt raha kokkuhoidmise nimel. Nende otsuste langetamine ei saa olla vaid arstide pädevuses, vaid eeldab ühiskondlikku konsensust. Kui asi on selgeks vaieldud, siis on lahenduse leidmine näiteks samal moel, nagu praegu on tehtud elundidoonori kaartidega, juba puhttehniline küsimus.  

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?