„Vanaema proovis mehega rääkida. Mina olin vetsus ja helistasin politseisse.“

Juhan Mellik, 4. detsember 2018

„Isa oli minu üle uhke ja ema ka, aga ma ise eriti ei olnud,“ ütleb eile kodanikujulguse aumärgiga pärjatud kümneaastane Karoliine Karu. „Sest minu arust on see halb asi. Ei ole asi, mille üle uhkust tunda.“

Tänavu veebruaris olid Karoliinel külas kaks perekonnatuttavat, 13- ja 15aastased poisid. Mis külaskäigu ajal täpselt juhtus, ei taha Karoliine perekond avaldada, kuid korraga muutus tüdruku kasuvanaisa poiste vastu vägivaldseks. Olukord läks nii pinevaks, et Karoliine pidas targemaks tualettruumi peitu pugeda.

„Mu vanaema proovis selle mehega rääkida, samal ajal kui mina võtsin telefoni ja läksin vetsu, kust helistasin politseisse,“ kirjeldab Karoliine.

Tüdruk ütleb ausalt: ta tundis hirmu küll, kuid proovis sellest jagu saada. Ja saigi. Tal olid meeles isa kunagised õpetussõnad – kui kellelgi on abi vaja, siis tuleb seda anda.

„Ma täpselt ei mäleta, aga nad ütlesid, et jõuavad varsti kohale. Väga kaua aega ei läinud, üle viieteistkümne minuti mitte,“ mäletab Karoliine korrakaitsjate kiiret reaktsiooni. Politseinike saabumiseni jäi tüdruk tualettruumi ning andis häirekeskusele teada oma nime, vanuse ja elukoha. Vanaema jäi samal ajal kööki ning püüdis poisse aidata ja meest rahustada.

Vaja on julgust

Kuidas saabunud politseinikud olukorra lahendasid, Karoliine õieti ei näinud. Vanaema võttis ta kaissu ja rahustas. Toonasest ehmatusest on tüdruk nüüdseks üle saanud.

Tookordseid sündmusi meenutab tüdruk kahetiste tunnetega. Karoliine ei taha, et maailmas juhtuks selliseid asju, mille pärast peab helistama häirekeskusesse. Et midagi oleks kusagil halvasti. „Noh, õigesti tegin, aga uhkust ei tunne,“ kirjeldab Karoliine oma tundeid. Ta lisab, et kunagi pole inimene liiga julge. „Alati võiks julgem olla.“

Kodanikujulguse aumärgi kandidaadiks ei esitanud Karoliinet mitte perekond, vaid ilmselt politseinikud. Nad astusid pärast vahejuhtumi lahendamist hiljemgi Karoliine juurest läbi ning kinkisid tüdrukule mängukaru. Ning ühel päeval tuli ka telefonikõne: Karoliine on teistele eeskujuks ja saab selle eest medali.

Lastele, kes ohtlikku olukorda satuvad, on Karoliinel lihtne sõnum: olge julged ja helistage kohe, kui seda vajalikuks peate.

Postuumne autasu

Justiitsminister Urmas Reinsalu jagas esmaspäeval 27 kodanikujulguse aumärki inimestele, kelle teod aitasid ära hoida kuritegusid ning toetasid raskel hetkel kannatanuid. Lisaks Karoliinele said pärjatud mitmed kodanikud, kes aitasid ohjeldada vägivallatsejaid ning tabada vargaid ja roolijoodikuid.

Postuumselt sai aumärgi Kohtla-Järvelt pärit Sergei, kelle traagiline lugu on varemgi meediakajastust pälvinud. Ta läks koos naisega baari, kus kutsus korrale häirivalt käratsenud paarikest. Kui Sergei baarist väljus, järgnes talle tülinorijast mees ning pussitas teda kõhtu.

Sergei suri hiljem haiglas, aumärgi võtsid vastu tema abikaasa ja laps.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?