LINNAR PRIIMÄGI: otsus, kas Vassiljevilt ära võtta aasta kodaniku tiitel, ei tee suurt kahju talle, aga kahjustab oluliselt selle tiitli mainet

Linnar Priimägi, raamatu „Propagandasõda. Teooria ja praktika“ autor, 9. aprill 2024

Rahu saabub maa peale, kui kahest viimasest allesjäänud inimesest üks matab teist. Sõda käib inimkonnas vahetpidamata ja katkeb vaid vaherahudeks. Aga vaherahu ei saa sündida nii, et mõlemad vaenupooled ühekorraga täielikult võidavad.

Neid aabitsatõdesid kordas jalgpallur Konstantin Vassiljev, öeldes, et rahu saabub Ukrainasse koos ühe poole võiduga. Täiesti õige ─ nii jalgpallis kui ka sõjas! Mitte keegi ei tea raudkindlalt, kumb võidab. Saab ainult loota. Ent kui Prantsuse ─ Hispaania sõja otsustava lahingu eel küsiti, kas ta siis ei usu Prantsuse relvade võidusse, vastas ettevaatlik kardinal Mazarin: „Ma usun, aga pärast.“

Rahuettepaneku teeb kaotaja. Egas võidukas pool, ikka kaotusseisu sattunu tõstab valge lipu, nagu märkis ka paavst Franciscus. Emmanuel Macroni sooviavaldus, et rahu algataks Venemaa, oli tehtud vaid suusoojaks. Ja rahulepingu sisu sõltub läbirääkijatest. Talleyrand saavutas, et sõja kaotanud Prantsusmaa osales Viini kongressil (1814─1815) täieõigusliku partnerina. Aga Saksamaa laskis endale 1919 peale suruda alandava Versailles' lepingu.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?