GRUUSIA MAIDAN | Eerik-Niiles Kross: kui uusi valimisi ei tule, langeb Gruusia Venemaa mõjusfääri
Gruusias seitsmendat päeva kestvad massimeeleavaldused hakkavad ilmutama sarnasusi 2013. aasta novembris Ukrainas alanud Maidani revolutsiooniga. Ka Kiievis sai revolutsiooni ajendiks võimude loobumine Euroopa Liidu kursist.
Gruusias 2012. aastast võimul olnud Gruusia Unistus on algusest peale olnud oligarh Bidzina Ivanišvili taskupartei, ent võimule tuldi vaieldamatu valimisvõiduga. 2008. aasta Vene agressioon ja president Saakašvili jõulised reformid olid selleks ajaks rahva enamuse valitsuse vahetust eelistama pannud. Pealegi lubas Ivanišvili esialgu EL-i ja NATO kursi jätkumist, kuigi ka leebemaid suhteid Venemaaga.
Gruusia valitsuse ja läänemaailma suhete halvenemisest ning Gruusia demokraatia kursilt kõrvalekaldumisest on viimastel aastatel üha rohkem kirjutatud. See on olnud ka üha avalikum ja väljakutsuvam. Gruusia Unistus, mis alustas pigem vasakpoolse populistliku erakonnana, kuuludes siiani Euroopa mõõdupuude järgi sotside ja roheliste poliitperekonda ja ajades kuni umbes 2019. aasta keskpaigani suhteliselt Euroopa-meelset joont, on sellest saadik oluliselt radikaliseerunud.