„Üksi jäänud inimesed vajavad erilist tähelepanu.“ Miks pikalt koos elanud paarid surevad vahel väga lühikese aja järel?
Me kõik oleme kuulnud neid lugusid – kui pikalt koos elanud eakast paarist sureb üks, läheb vahel peagi järgi ka teine. „Ära väldi üksi jäänud inimest,“ paneb geriaater Kai Saks südamele. „Üksi jäänud inimesel võib tekkida depressioon ja kaduda elu mõte.“ Aga on veel põhjusi, miks see kurb sündmus võib lühendada ka mahajäänud inimese elu.
„Selge on see, et üksi jäänud inimene vajab erilist tähelepanu,“ toonitab Saks, kes on kõnelenud sellest ka loengutel ja koolitustel nii meedikutele kui ka eakatele. Pärast esimest šokki on ohtlik aeg ka pärast seda, kui kaaslane on jõudnud lõplikku puhkepaika. „See on periood, kus arstid-õed, aga ka sotsiaaltöötajad võiksid nendele inimestele rohkem tähelepanu pöörata, eriti kui on mingeid ohumärke.“
Ka teadus kinnitab, et üksi jäänud inimene võib lahkuda üsna pea pärast pikaaegse kaaslase surma. Eestis pole teadaolevalt seda uuritud, küll aga tehti suur uuring Ameerika Ühendriikides 2008. aastal. „Leiti, et kui pikalt koos elanud paaridest üks sureb, suureneb mahajääjate seas tõesti surevus võrreldes teiste temaealiste inimestega. Vahetult pärast üksi jäämist kasvab naiste seas suremus 16% ja meestel 18%.“ Inglise keeles öeldakse selle kohta widowhood effect, eesti keeles eraldi väljendit selle kohta ei ole.