VÕIMALUS VÕI SUND? Keskharidust on varemgi proovitud kutsehariduse omandajatele kohustuslikuks teha. See polnud aga õppijatele jõukohane
Kas kohustusliku õppimisea tõstmine motiveerib noori õppima? Kuidas aitab paindlik õpitee ja kas keskharidus peaks olema kõigile kohustuslik? Haridusseaduse uuenduste head ja vead toob välja Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi kutseõppedidaktika nooremlektor Reeli Liivik.
Kohustusliku õppimisea mõte on hea, ent see ei tohiks olla seotud mõttega kohustuslikust üldkeskharidusest, mida on viimasel ajal samuti arutatud. Seda on ajaloos juba proovitud ja kutsehariduse seisukohalt häid tulemusi ei andnud.
Eelmine „eksperiment“ viid läbi 1960-1970. aastate Nõukogude Liidus, sh Eestis. Kiire üleminek üldisele keskharidusele pidi ühtlustama inimeste haridustaset ja tagama edasipääsemise kõrgharidusse. Selle saavutamiseks loodi kolmeaastase õppeajaga kutsekeskkoole. Paraku polnud keskhariduse ja kutsehariduse samaaegne omandamine paljudele õppijatele jõukohane, mistõttu langes ligi kolmandik õppuritest koolist lihtsalt välja.