×
Arvamus | Kommentaar

Tiit Kuresilma | Kes sa oled, inimene?

1
Tiit Kuresilma, külafilosoof, 12. august 2017

Arutades inimese kui niisuguse tekkimist jõudsime kõva mõtlemise tagajärjel avastuseni, et esimene amet, mida inimene pidas, oli teritaja. Just kivikirve esialgse vormi – pihukirve – teritamisega eraldus inimene ahvist. Ahv kasutab ka kive, aga ei terita neid. Inimene aga ihub, ja saab pihukirve, kivinoa,  kraabitsa kui esimeste lõikeriistade tegijaks ja kasutajaks.

Nüüd aga ilmus veel üks amet valguse kätte – see andis valguse ja soojuse, see on tuletegemine. Ahv ega keegi muu ei tee tuld, hoopis kardab seda. Inimene teeb. Ja peletas tulelondiga hunte eemale. 30 000 aastat tagasi leidis inimene pärast metsatulekahju seal küpsenud liha, mis oli palju maitsvam kui toortoit. Tahtis veel küpset liha ja hakkas tuld hoidma, et küpsetada ja ka koopas lõkkesooja saada.

Niisiis võis esimesi ameteid olla tulehoidja ja alles hiljem tulesüütaja. Sest  esialgu veel tuld hõõrumisega-puurimisega või tuleraua ja tulekivi ning taela abil süüdata ei osatud. Aga tuld elus hoida küll. Tuha alla mattunud sütest sai järgmisel hommikul uue lõkke üles puhuda.  Seda harrastati veel meie vanavanemate talude ajalgi, et käidi naabri juures tuld toomas - et tikke kokku hoida?

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?