KAJAKAS – LINNADE UUS KUKK! Linnuökoloog: „Kui inimene ei suuda kajakatega kohaneda, siis jääb ta looduslikule valikule jalgu.“
Ennemuistsel ajal oli kajakas lind, kelle kodupaigaks olid rabad ja merelaiud. Kuid siis tuli inimene, kes jättis endast maha söömata burgerid ja muu prügi. Õppimisvõimeline kajakas sai aru, et rikkalikum toidulaud ja turvalisem kodu ootab teda seal, kus on kõikvõimas inimene. Praeguse kodanike kaebustelaviini järgi on kõikvõimas aga hoopis kajakas, sest linnainimene ei suuda kohe kuidagi koos elada tema varahommikuse kisa ja pasandamisega. Kes peaks kellega kohanema?
„Elanikud ei saa kasutada oma rõdusid ja terrasse, kuna kajakad kakavad pidevalt ülevalt pähe ja kui tibud koorunud, ründavad inimesi rõdudel, et pesakonda kaitsta. See on eriti ohtlik lastele.“ Selline kaebus laekus juuni alguses Tallinna Pirita linnaosa ühe korteriühistu esindajalt keskkonnaametile. See on üks näide kümnetest sarnastest kaebustest, mida amet saab linnarahvalt igal aastal.
Kergematel juhtudel palutakse abi: mida teha, et olukord ei korduks. Kohati on jutt konkreetsem: „Kaks kajakaperet on teinud pesa meie Fahle Pargi katusele. Kahjuks on juba oodata ka nende pisiperet, sest mõlemas pesas oli näha ühte muna. Kajakad häirivad igapäevaselt meie kliente ja määrivad klaasist Galeriitänava katust, mida on raske pesta. Taotleme linnutõrje luba, et saaksime turvaliselt toimetada kajakapered uude kohta.”