Tadas Navickas | Leedu näeb taastuvenergias väljapääsu Vene gaasist
Taastuvenergiat on juba ammu peetud üheks tähtsamaks vahendiks kliimamuutuste leevendamisel. Tehnoloogia areng on muutnud tuule- ja päikeseenergia ka majanduslikult kõige mõistlikumaks energia tootmisviisiks. See ja ELi poliitika on ajendanud Balti riike valima meie energiatööstuse tulevikuks rohelise kursi. Praktikas on aga rohelise energia projektide arendamine paraku aeglane ja keeruline protsess.
Ukraina sõja traagilised sündmused olid meile šokeerivaks äratuskellaks: Euroopa valitsused on taas mõistnud üsnagi jõhkral viisil oma sõltuvust imporditud fossiilkütustest. Euroopa Komisjon tuli hiljuti välja kavaga „REPowerEU“, mille eesmärk on aidata meil Venemaa fossiilsetest kütustest lahti saada ning panna rohepöördelegi tuure juurde.
Leedu valitsus kiirendab rohelist üleminekut radikaalselt ja plaanib 2030. aastaks rajada päikese, maismaa-, ja -meretuuleparke vastavalt 2 GW, 3,6 GW ja 1,4 GW ehk siis kokku 7GW jagu, mida on seitse korda rohkem kui praegu. Selline jõuline tegevus võimaldab riigil juba 2030. aastaks toota 70% elektrist ja 90% soojusenergiast taastuvate energiaallikate abil!