Tänavused liba-Nobelid: skorpionide kõhukinnisus ja parim moodus uksenupu keeramiseks

Triin Tael, 22. oktoober 2022

Kuidas on kõige kavalam ust avada? Miks on juriidilisi dokumente nii kohutavalt raske lugeda? Sügisesel Nobeli-hooajal pärjati eriauhindadega neid teadustöid, mis on avalikkusel kõige rohkem tuju tõstnud.

Ig Nobeli auhindu on jagatud juba 1991. aastast saadik. Liba-Nobelid on väljaande Annals of Improbable Research („Äraarvamatute uuringute annaalid“) vaimusünnitis ning kaassponsoriks on nimeka Harvardi ülikooli Radcliffe'i instituudi ulmeühing ja sealsete füüsikatudengite liit. Alguses oli Ig Nobel mõeldud Nobeli auhinnatseremoonia pilkamisena ja lubas esile tõsta uuringuid, mida ei saa ega tohigi korrata. Kuid nüüdsel ajal tunnustatakse liba-Nobeli auhindadega teadustöid, mis on küll naljakad, kuid ikkagi väärtuslikud, märgib Gizmodo.com. Teisisõnu: tunnustatakse saavutusi, „mis esmalt ajavad inimesed naerma ja seejärel panevad mõtlema“.

Liba-Nobel antakse igal aastal välja kümnes valdkonnas, sealhulgas Nobeli valdkondades, nagu füüsika, keemia, meditsiin, kirjandus ja rahuauhind. Varem anti Ig Nobeli auhindu üle Harvardi ülikoolis peetaval pidulikul tseremoonial, kuid 2020. aastast saadik on auhinnatseremoonia toimunud veebi vahendusel. Sedapuhku keerati lõbus vint peale: Ig-võitjatel paluti auhind ise 3D-printida ning see „anti“ neile siis ekraani ees üle. Sama tehti traditsioonilise rahalise auhinnaga, kümne triljoni dollarilise rahatähega Zimbabwest.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?