GRAAFIKUD | PÕLETAVAD ELEKTRIKÜSIMUSED: kui kindlalt talvel tuled ikka põlevad? Milliseid hindu on oodata?

Priit Pärnapuu, 21. detsember 2022

Mis juhtub siis, kui elektritootmine ei suuda tarbimisega sammu pidada, oleme mõnel korral näinud. Tekivad ulmelised elektrihinnad. Viimati augustis tõusis elektrihind maksimaalse võimaliku väärtuseni 4000 eurot ühe MWh eest. Elektrikerisega sauna kuumaks kütmine maksis ligi 60 eurot. Seni on need olnud üksikud sähvatused ega juhtu midagi hullu, kui ulmehinnaga tunnil elekter kodus sootuks välja lülitada. Kas võib tekkida aga ka süsteemne probleem ja ulmelised hinnad püsivad päevi või nädalaid? Kui kaugel me oleme punktist, kus elektritootmist mõistliku hinna eest juurde ei teki, sest lihtsalt pole ettevõtet või kütust, mis suudaks elektronid liikuma ajada?

Paberi peal on kõik hästi. Nädala eest avaldatud varustuskindluse aruande järgi arvestab Elering Eesti enda kindlaks tootmisvõimsuseks 1337 MW. Lisaks on võimalik Soomest ja Lätist importida konservatiivse hinnangu järgi 1050 MW. Viimaks on olemas veel 250 MW jagu avariireservi, mida Elering saab viimases hädas käiku lasta. Eelmise talve – november 2021 kuni veebruar 2022 – kõige suurem tarbimine oli 1552 MW ehk paberil on märkimisväärne varu olemas.

„Elektrisüsteemi võimekuse analüüsid tulevikuks näitavad, et eeloleval talvel saab Eesti elektrisüsteem tavaolukorras hakkama ja elekter on tarbijatele tagatud,“ ütleb Elering iga-aastane varustuskindluse raport. Olukord, kus elektrit kõigile ei jagu, saab tekkida ainult siis, kui mitu suurt riski realiseeruvad üheaegselt.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?