ÕL VIDEO | Jüri Kuuskemaa: „Üks suurim ime Eestis ja eriti Tallinnas on see, et eestlased ei ole ära uppunud taani, saksa, rootsi ega ka vene kombestikesse.“

Jaanus Kulli | Video: Karol Kaldoja, 12. jaanuar 2023

„Tallinna vanalinnas on avastada alati midagi uut,“ väidab ajaloolane Jaak Juske, kes peaks tundma meie pealinna sama hästi kui oma viit sõrme. Justkui oma ütluse kinnituseks noogutab ta peaga üle laua istuva hea kolleegi ja sõbra Jüri Kuuskemaa poole: „Sa võid siin jalutada aastaid ja kümneid aastaid, nagu Jüri seda teeb, ning ikka märkad midagi, millest sul aimugi polnud,“ ütleb Jaak ning rüüpab savikruusist sõõmu glögi.

Õhtuleht on palunud kaks arvatavasti kõige paremini Tallinna ajalugu tundvat meest rääkima selle linna väikestest, aga ka suurtest imedest, milledest nii turistid kui isegi kohalikud – viimased päevast päeva – justkui pimesi mööda jalutavad.

Leppides kokku kohtumispaika, ütlevad Jüri ja Jaak kui ühest suust, et nende lemmikkohaks on raekoja all asuv vanaaegse moega kõrts Kolmas Draakon. „Kolmas on ta sellpärast, et kaks esimest on raekoja veesülitid,“ selgitab Jaak esimest korda siia sattunule nime tagamaid. „Külmal ajal pärast pikemat tuuri on siia hea tulla ning võtta väike hõõgvein.“ Tõsi, kui küsida letist mullivett, vaadatakse sind kui täna sündinut. Selles kõrtsis valitsevad keskaja kombed ning kuuma jooki pakutakse savikruusidest.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?