JUHTKIRI | Vaimse tervisega on üha rohkem probleeme. Riik sunnib aga spetsialiste oma teenust osutama oluliselt kehvemates tingimustes
Kas te olete mänginud väikelapsena mängu, milles tuli suruda klotse läbi ämbrikaane? Üsna kiiresti sai selgeks, et pole mõtet punnitada ümmargust kuuli läbi kandilise ava – lihtsalt ei sobi.
Umbes selline on praegu olukord riigis vaimse tervise teenustega. Rahahädas tervisekassa üritab jõuga kehtestada oma kunstlikku reaalsust ehk sundida hädas inimesi teenusepakkujate juurde, kes on valmis leppima ametlikult makstava summaga, kuigi tegelikud ravihinnad on vaat et kaks korda kallimad. Seejuures on riigiasutustel psühholoogi teenuse eest veel omaette hind ja tervisekassa pakkumine – 50 eurot tunnis – jääb sageli alla sellelegi.
Kui varem võis teraapiafondi kaudu abi saav vaimse tervise patsient hinnavahe omaosalusega kinni maksta, siis nüüd oleks see keelatud. Lisaks ei saa uue korra järgi lepingu sõlminud asutused endale soovitud lepingumahtu, mis tagaks spetsialistidele vajaliku koormuse (sellest sõltub ju ka töötasu). Õhtuleht kirjutab, kuidas ühele suurele asutusele anti poole aasta peale vaid 30 haigusjuhu lepingumaht. Täiskoormusega spetsialistil võib ainuüksi nädalas toimuda 25 vastuvõttu.