„Las ta kannab oma karistuse ära.“ Lapsetapja vabadusse püüdlemine ärritab kohalikke

Kristjan Väli, 28. märts 2024

Haapsalus koletu roima toime pannud Vassili Otškalenko (59) tahab vanglast välja saada, mis on kohalikud elanikud ärevile ajanud. „Terve küla pabistab, kuidas nad seal elama hakkavad, aga keegi ütlema ei lähe,“ räägib olukorraga kursis olev endine politseinik Marko Ender.

1990ndatel surmanuhtlusest pääsenu pürgib vabadusse. Eluks ajaks trellide taha saadetud Vassili Otškalenko on laste tapmise ja vägistamise eest istunud vangis üle kolme aastakümne, ent nüüd on tal iga natukese aja tagant võimalus taotleda enne tähtaega vabastamist. Ehkki kohus võib talle igavesti punast tuld näidata, on viimaste aastate praktika kohaselt vabadusse pääsemine võimalik. Näiteks mullu sügisel lasti vabaks kolmikmõrvar Eduard Mägi, 2021. aastal pääses vabadusse Oleg Pjatnitski. Endisi eluaegseid vange, kes patseerivad vabalt ringi, on teisigi.

Kolmapäeval otsustas Harju maakohus, et sellelgi korral ei pääse Otškalenko vabadusse. Ent paljud Haapsalu elanikud muretsesid juba enne, mis saab, kui kohus otsustab sel korral teisiti. Isegi paksu nahaga eestlasi on Otšalenko püüdlused vabadusse pääseda turri ajanud. Eriti palju kõneainet põhjustas 2021. aastal eetris olnud „Kuuuurija“, mis näitas, kuidas Otšalenko vabakäiguvangina bussiga Haapsallu sõidab. Sestpeale on Otšalenko kohta ilmunud meedias kümneid artikleid ning pikalt on arutletud, kas ja kuidas peaks sääraseid juhtumeid lahendama. Eriti on kätt pulsil hoidnud Katrin Lust.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?