NUTT TULEB PEALE: viie rikkaima riigi hulka tõusmise asemel vajusime hoopis viie vaesema sekka
Eestlane jääb võrreldes muu Euroopaga järjest vaesemaks! Õhtuleht võttis ette hunniku statistikat ning võrdles kolme Balti riiki omavahel ja muu Euroopaga.
Meile meeldib demonstratiivselt jalg üle põlve visata ning pajatada muule maailmale oma eduloost, kuhu kuulub lahutamatult digiriik ning kiire areng viimastel aastakümnetel. Eurostati ning kolme Balti riigi statistikaasutuste andmed aga kõnelevad pigem vähikäigust. Töötuse tase on kõigil 6,4 ja 6,8 protsendi vahemikus, tasapisi võtavad lätlased ja leedulased meile järgi ka palgatasemelt. Me edestame leedulasi näiteks keskmises netopalgas vaid ligi 200 euroga. Meie vanaduspension (700 eurot kuus) aga ületas eelmisel aastal tublisti lätlaste ja leedulaste oma (514 ja 538 eurot).
Samal ajal on elu on läinud kõigis Balti riikides kõvasti kallimaks – võrreldes 2015. aastaga kerkis tarbijahinnaindeks nii Eestis kui Leedus mullu 49, Lätis 43 protsenti. Meist suurem hinnatõus on olnud Euroopa Liidu riikidest üksnes Ungaris. Toidu hinna kasv on Eestis märksa karmim kui tarbijahinnaindeksi üldine kerkimine – võrreldes 2015. aastaga maksis toit veebruaris poes 67 protsenti rohkem. Seda näitajat ületavad veidi Leedu ja Bulgaaria, ent eriti palju Ungari, kus on hinnad kahekordistunud! Kallinemine on suur siiski kõikjal, Euroopa Liidus keskmiselt 43 protsenti.