30 000 EUROT KIIRUSTAMISE EEST | Vandeadvokaat Gretta Oltjer-Timberg: kihutamine rasketes liiklusoludes võib süüdlasele väga kalliks minna
Riigikohtu värskes kohtupraktikas on rõhutatud vajadust kohtutel kahjuhüvitiste määramisel ajaga kaasas käia, rõhutades, et mittevaralise kahju hüvitised peavad käima kaasas nii elukalliduse tõusu kui ka üldise heaolu kasvuga, samuti arvestama võimalike muutustega ühiskonna väärtushinnangutes.
Riigikohtu kriminaalkolleegium arutas liiklusavariis kannatada saanud isiku tsiviilhagi kaubiku juhi vastu, kes ei kohaldanud sõiduki juhtimisel oma kiirust ilmastikutingimustele ja teeloludele vastavalt ning kaldus seetõttu tuisuse ja libeda teega vastassuunavööndisse, kus põrkas kokku kannatanu poolt juhitud sõidukiga.
Kohtud on tuvastanud, et ilmastiku- ja teeolud olid õnnetuse toimumise ajal tavapärasest palju raskemad – tuiskas, sadas lund, puhus hooti külgtuul ja maantee oli väga libe, teel oli kiilasjää. Tegemist oli pimeda ajaga, nähtavus oli piiratud ja ilmastikuolud muutusid kogu aeg – vahepeal lumesadu tihenes ja siis jälle hõrenes. Vahetult enne õnnetust sõitis maanteel palju sõidukeid ja need liikusid mõlemas sõidureas autotulede valguses kolonnis, kuid mõned minutid enne liiklusõnnetusse sattumist tegi kaubikujuht autokolonnist möödasõitu. Mõni sekund enne õnnetuspaika kaotas kaubikujuht aga sõiduki üle kontrolli, liikudes kiirusega vahemikus 60-80 km/h (s.o lubatud sõidukiirusega) ja koormamata kaubiku kerge tagaosa hakkas vastassuunda kalduma. Kuigi sõidukijuht üritas roolides kaubikut tagasi sirgeks saada, ei õnnestunud see.