E-RIIGIST SAI DIGIPRÜGILA! Riigikohtu esimehe hinnangul vajavad kohtunikud tehisintellekti abi
Nii advokaadid kui ka riigikohtu esimees Villu Kõve on ühel meelel, et õigussüsteem vajab mõtteviisi muutust – niinimetatud e-riik on kohati muutunud digiprügimäeks, mis kurnab ka kohtunikke ja toodab kokkuhoiu asemel bürokraatiat juurde.
Õhtulehega kõnelenud juristid ja vandeadvokaadid julgesid õigussüsteemi kritiseerida üksnes anonüümselt, kartes muuhulgas kohtunike hukkamõistu. Üks neist ütleb otse välja, et Eesti kohtusüsteemiga on lood väga halvad. „Meie enda firma esitas 2019. aastal hagi ettevõtte vastu, millele olime raha laenanud,“ räägib ta. „Mul ei ole veel praegugi jõustunud kohtuotsust, ehkki asi ise pole keeruline – laenasime raha ja tahame seda tagasi, kõik! Esimese astme kohtuotsus tuli alles eelmisel aastal, tänavu talvel ehk aasta pärast apellatsioonkaebust oli ringkonnakohtu istung. See on täiesti tavaline menetlus, aga meil on aasta 2024 ja nüüd on asi riigikohtus.“
Riik püüab ajada tsiviilvaidluste statistikat kunstlikult ilusaks maksekäsu kiirmenetluste abil, mis kestavad vaid kuu. Tõeliste kohtulahingute ehk hagiga tsiviilmenetluste puhul on aga seis tublisti halvenenud. Justiitsministeeriumi andmetel kestis keskmine hagiga tsiviilvaidlus 2020. aastal 121 päeva, mullu aga 152 päeva ehk viiendiku võrra kauem.