PATSIENDID ILMA RAVITA: Tallinna vanglast on saanud Eesti suurim psühhiaatriahaigla
Eestis on küll vähe vange, ent paljudele neist teeb muret vaimne tervis. Seega on vaja vangimajja psühhiaatreid, kliinilisi psühholooge ja vaimse tervise õdesid. Kuid kust neid võtta?
Hiljaaegu pöördus Lääne-Tallinna keskhaigla juhatuse liige ja õendusjuht Aleksei Gaidajenko sotsiaalministeeriumi poole palvega, et ehk saaks spetsialistide nappuses haiglat aidata. Nimelt pakub Lääne-Tallinna keskhaigla alates 1. juulist tervisehoituteenust Tallinna vanglale (samuti kinnipidamiskeskuses ja arestimajas) . Gaidajenko ütleb kirjas, et hetkel on Tallinna vangla „suurim psühhiaatriahaigla Eestis“. Sealsest rohkem kui 900 kinnipeetavast vähemalt 60–80 protsenti on vaimse tervise probleemidega. Nii tekkiski olukord, et tööjõudu napib.
„Kuna vanglareformiga seoses toodi Tallinna vanglasse juurde ca 200 kinnipeetavat Tartust, kellest paljud on paraku ka sõltuvusprobleemidega, kasvas psühhiaatrilise abi vajadus kinnipeetavatele hüppeliselt – selleks väljakutseks ei jäänud meil piisavalt aega ette valmistuda ja me ei olnud sellise mahuga arvestanud. Seetõttu ongi vaimse tervise spetsialistide nappus muutunud praegu eriti aktuaalseks,“ selgitab Gaidajenko. Sotsiaalministeeriumisse pöördus ta sooviga „oluline teema lauale tuua“ ning uurida, kas riik saaks olla abiks või toeks. „Olgu see siis psühhiaatrite täiendav väljakoolitamine, vaimse tervise spetsialistidele täiendkoolituste korraldamine, mis puudutaks kinnipidamisasutuses abiandmist, või mõni muu meede, mis võiks aidata leevendada vaimse tervise abi kättesaadavust kinnipidamisasutustes.“