KAS MAAILMA LÕPP? Kätlin Konstabel: kuidas edasi elada, kui tundub, et kõik on halvasti
„Ma tean, et ma ei saa midagi teha, aga...“ Nii alustavad psühholoogi juures tihti juttu inimesed, kel on suur mure või lausa hirm mõne globaalse probleemi või teises riigis toimuvaga seoses. Paljudele meist võib tunduda tobe muretseda kaugete asjade pärast, ometi on see normaalne. Kui kaugel toimuv on kaalukas, paljuski ennustamatu, võides tuua kaasa negatiivseid tagajärgi ja põhjustada suurt abitustunnet, siis ongi ärevus ja muud negatiivsed emotsioonid kerged tekkima. Ka USA valimistulemused võivad paljusid eestlasigi just sel põhjusel väga tujutuks muuta.
Et sellistes suure ennustamatuse olukordades paremini hakkama saada, tasub teada mõningaid emotsioonide juhtimise põhimõtteid.
Esiteks – proovi aru saada, mis sinuga toimub ja mis täpselt tujust ära ajab. Tunnete eitamine kipub teadagi neid võimendama ja vahel lõpeb see lausa kehaliste valude või pingetega. Seega – kas sa koged hirmu või pigem viha? On see pettumus või lootusetus? Kas sinu jaoks on raske mõte, et Trumpi isikuomadustega inimene mitte lihtsalt ei saanud maailma suurvõimu juhiks, vaid sai selleks lausa teist korda ja rahva tahtel – demokraatia pidupäeval? Või oled südamest mures Euroopa, Ukraina ja Eesti julgeoleku pärast? Või vaevab sind hoopis kahtlus, et kui Trumpile lisaks on vabariiklased domineerimas senatiski (ja mine seda esindajatekodagi tea), pole kedagi tasakaaluks võtta? Või on vastumeelne mõelda just sulle oluliste väärtuste devalvatsioonile või hoopis infoga manipuleerimise väele?