AUKLIK RAHUVIHMAVARI | Oleg Samorodni: vaevalt tahab Trump minna ajalukku teise idiootliku Chamberlainina
Nii mõnigi arvab, et ajalugu ei õpeta midagi. Minu meeles on see arvamus õige ainult osaliselt: ajaloosündmused korduvad perioodiliselt, kuid oluliste erinevustega. Praegu tõmmatakse palju paralleele Putini juhitud Venemaa ja Hitleri aegse Saksamaa fašistliku režiimi tegevuse vahel 1930. aastatel. Krimmi hõivamine Venemaa poolt ongi väga sarnane Austria anšlussiga, mille viis läbi Saksamaa. Ka Venemaa tegevus venekeelse elanikkonna „kaitseks“ Ida-Ukrainas on väga sarnane sellega, kuidas Natsi-Saksamaa „kaitses“ Sileesia sakslasi Tšehhoslovakkias. Siin aga otsesed analoogiad ka lõpevad.
Tuletan meelde, et 1930. aastate Tšehhoslovakkia oli tugev demokraatlik riik arenenud sõjatööstusega ning üsna suure, hästi relvastatud ja motiveeritud armeega. Tšehhoslovakkia piirile Saksamaaga ehitati võimsad kaitserajatised. Ometi langes see riik, ilma et oleks proovinudki sõdida.
Kui Saksamaa oleks aga alustanud sõjategevust ja Tšehhoslovakkia oleks osutanud vastupanu, pole veel teada, kuidas see sõda oleks lõppenud – võimalik, et Saksamaa oleks nagunii võitnud, kuid on ka võimalik, et Tšehhoslovakkia oleks Saksamaa-vastase võitluse üle elanud. Pealegi oli Tšehhoslovakkial Prantsusmaaga vastastikuse abistamise leping. Selle kohaselt pidi Prantsusmaa alustama Saksamaa rünnaku korral Tšehhoslovakkiale sõjategevust Saksamaa vastu läänerindel. On võimalik, et kui Tšehhoslovakkia oleks osutanud vastupanu ja Prantsusmaa oleks talle appi tulnud, poleks teist maailmasõda kõigi selle õudustega juhtunudki.