JUHTKIRI | Liida, liida, lahuta...
Aasta on haridus- ja teadusministeeriumis alanud liitmise tähe all, teisipäeval tutvustati avalikkusele mitut liitmiskava. Suurem osa Tallinna kutsekoolidest liidetakse kaheks kolledžiks (IT- ja tööstuskolledž ning äri- ja teeninduskolledž). Hiiumaa ametikool ja riigigümnaasium liidetakse Hiiumaa hariduskeskuseks. Õppetöö uue nimega liitkoolides algab 2026. aasta sügisel.
Kui positiivne see liitmine tegelikult on? Ministeerium on optimistlik: hoiame raha kokku, õppekohti tekib juurde, mingeid koondamislaineid ei tule (õpetajaid on hoopis juurde vaja), ükski senistest koolidest lammutamisele ei lähe või kooliks olemise funktsiooni ei kaota. Konkurentsi asemele tuleb koostöö ja ka liitmise positiivne näide on varasemast olemas: „Kui Tartu kutsekool muutus rakenduslikuks kolledžiks, muutus selle populaarsus ülitugevasti ja kasvas. Tallinna kahte kolledžit ootab tõenäoliselt ees samasugune tulevik,“ teatas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas (E200). Ehk muutub siis kutseharidus tõepoolest populaarsemaks, nagu ministeeriumis loodetakse?
Kõik oleks ju ilus, kui ajalooline mälu ei segaks. Selles on teadmine, et varem või hiljem on kõik liiga suureks kasvanud kolossid omaenda raskuse all kokku kukkunud. Kutsekooli ümbernimetamine kolledžiks võib küll kellegi eneseuhkust kõditada, kuid ei tee veel sellest teaduskraadi andvat kõrgkooli. Ja haritumate inimeste mälusopis on alles ka Ivan Krõlovi valm „Kvartett“, kus pillimeeste pidev ümberistumine muusikat paremini kõlama ei pannud.