ARVUSTUS | Oscaritel parimaks filmiks valitud „Anora“ on kohati sotsiaalselt terav, kohati lihtsalt väga naljakas odüsseia läbi „teise Ameerika“

Sandra Jõgeva, 4. märts 2025

Cannes´i filmifestivalil esilinastumisel saadud Kuldne Palmioks. Kuus Oscari nominatsiooni. Kuus Kuldgloobuse nominatsiooni. Kokku 198 erinevatele auhindadele nimetamist ning neist omakorda 68 võitu. Režissöör Sean Bakeri (muuhulgas „Mandariin“ (2015), „Florida projekt“ (2017) ja „Red Rocket“ (2021)) seni suurim produktsioon „Anora“ (2024) on olnud fenomenaalselt edukas film.

Lugu noorest seksitöötajast Anist, sünninimega Anora Mihhejeva (Mikey Madison), kasahhi ja vene juurtega 23aastasest naisest, kellega spontaanselt abiellub – ja veel Las Vegases! – Vene oligarhi 21aastane poeg Vanja Zahharov (Mark Eydelshteyn).

Film „Mandariin“, millega Sean Baker kuulsaks sai, on iPhone’iga filmitud tragikomöödia, milles jälgitakse vanglast vabanenud transseksuaalse prostituudi kättemaksuhimulist rännakut, otsides teist transseksuaalset seksitöötajat, kes on esimese peigmehe üle löönud. Oluline roll on filmis Ameerikas elaval Armeenia kogukonnal – teema, mille juurde Sean Baker pöördub nüüd tagasi „Anoras“. „Florida projektis“ tegutsevad „projektides“ ehk USA mõistes sotsiaalmajades elavad lapsed. „Red Rocketis“ on peategelane pensionil pornonäitleja, kes pöördub tagasi oma kodukohta.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?