JUHTKIRI | Tuumaga või tuumata?

Ohtuleht.ee, 3. aprill 2025

Tuumaenergia töörühma analüüsi kohaselt on selle kasutuselevõtt Eestis teostatav, kuid ega tuumavastaste jõud sellepärast veel raugenud ole, avalikkuses käivad vaidlused ikka edasi. Aga kui omamaiseid eksperte ei usalda, ehk tasub siis vaadata, mida arvavad asjast värske pilguga eksperdid väljastpoolt?

Majanduskoostöö ja arengu organisatsiooni OECD tuumaenergiaagentuuri juht William D. Magwood IV, kes hiljuti Eestis käis, ei ütle, mida me tegema peaksime, vaid mida ta muu maailma kogemusele toetudes asjast arvab ja jätab meie endi otsustada, mida me tema arvamusega peale hakkame. Aga kui riigil ei ole tema sõnul palju hüdro- või geotermaalenergiat, on tõenäoliselt just tuumaenergia õige lahendus. Põhiline küsimus peaks meil olema hoopis see, millist reaktoritüüpi kasutada.

Vandenõuteoreetikuid see muidugi ei rahusta, neile piisab arvamiseks, et niikuinii kiirgavad need kõik ohtlikult ja lendavad lõpuks õhku, juba sellest, kui nimetuses sisaldub sõna „tuuma“. Hoolimata sellest, et maailma tuhandete, kui mitte kümnete tuhandete tuumajaamade ajaloost on ka vanematel reaktoritüüpidel ette näidata vaid kaks tõeliselt suurt õnnetust – Fukushima ja Tšernobõl, kusjuures viimane juhtus puhtinimlikust lollusest.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?