×
Arvamus | Repliik

Küsimus erakondadele | Kas toidukaupade käibemaksu tuleks langetada?

12
Arvamustoimetus, 15. august 2017

Andres Ammas, Vabaerakond: Vabaerakonna arvates ei ole erandite tegemine madalama maksumäära rakendamiseks teatud kaupadele või teenustele põhjendatud. Sedalaadi erandid häirivad turukorraldust ning on keerulised administreerida. Käibemaksu puhul on eelkõige oluline tagada pettuste vältimine ning maksukogumise efektiivsus. Erakonna arvates tuleb tegeleda pigem energia-aktsiide langetamisega, see oleks õige nii majanduse edendamise kui ka kodumajapidamiste seisukohalt.

Andre Hanimägi, Keskerakonna avalike suhete juht: Igasuguse muudatus, mis aitaks eelkõige madalama sissetulekute inimeste toimetulemist ning parandaks kõigi Eesti inimeste heaolu, on Keskerakonna poolt tervitatav ning kindlasti arutamist ning toetamist väärt. Praeguse valitsuse samm inimeste toimetuleku parandamiseks on tulumaksuvaba miinimumi tõus 500 eurole, mis jätab inimestele raha rohkem kätte ning kindlasti avardab seegi enam valikuvabadust ja -võimalust toidupoes.

Martin Helme, EKRE: Meie erakonna seisukoht on, et käibemaksu üldse tuleks langetada. Mäletatavasti tõsteti ta 18 protsendi pealt 20-le nii-öelda erakorralise meetmena ja ajutiselt. Käibemaks on kõige rohkem majandust pärssiv maks ja ka väga ohtlik vahend riigieelarve täitmisel, kuna laekumine on väga tundlik majanduse olukorra suhtes – erinevalt näiteks tööjõumaksudest. Teatud toidukaupadele võiks kaaluda soodsamat käibemaksu küll, praeguse valitsuse juhtimisel liigume paraku vastupidises suunas, kus magusamaks on küll aktsiisi nime all, kuid sisuliselt kõrgem käibemaks ühele toidukauba liigile.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?