×
Uudised | Maailm

ÕIGUSTETA ROHINGJAD – kõige jõhkramalt tagakiusatum vähemusrahvas maailmas

31
Allan Espenberg, 14. september 2017

Viimastel nädalatel on kogu maailm hakanud muretsema Myanmaris (endise nimega Birma) elavate rohingjade pärast, kes elavad kompaktse rahvusrühmana Arakani (Rakhine) osariigis. Islami usku rohingjad nimetavad end piirkonna põliselanikeks, kuid võimud peavad neid illegaalseteks migrantideks ja on neid aastakümneid diskrimineerinud.

Myanmar asub Kagu-Aasias ja on üsna suur riik nii territooriumilt kui ka rahvaarvult, mida on aastakümneid iseloomustanud sõjaväehuntade võimutsemine ja opositsiooni allasurumine. Kaks aastat tagasi toimunud parlamendivalimised olid edukad senisele opositsioonile ja võimule tuli riigi rahvuskangelase tütar, sõjaväerežiimide ajal vanglas ja koduarestis istunud Nobeli rahuauhinna laureaat Aung San Suu Kyi. Kuid uute valitsejate ajal ei paranenud riigi rahvuspoliitika sugugi, pigem läks olukord isegi hullemaks.

 Rohingjade päritolu kohta on kaks peamist versiooni. Ühe järgi on suurem osa rohingjadest 19. sajandil saabunud bengalitest moslemite järeltulijad. Ise peavad rohingjad end pärinevaks araablastest, kes olevat jõudnud Birmasse juba 15. sajandil. Kaasajal elab rohingjasid Myanmaris umbes miljoni ringis ja umbes sama palju on viimastel aastatel põgenenud islamiriikidesse: Bangladeshi, Pakistani, Saudi Araabiasse, Malaisiasse.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?