1988: Eestis asuti murdma kommunistide ainuvõimu

Tõnis Erilaid, 21. jaanuar 2023

Kui New York Times kirjutas 10. veebruaril 1988 eestlaste soovist luua komparteiga konkureeriv rahvuslik partei, oli ettepanekule Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei loomiseks alla kirjutanud vaid 14 inimest. Välisriikides lõi uudis sellest hoolimata tublisti lärmi. „Mihhail Gorbatšovi kutse suuremale avalikustamisele ja demokraatiale on toonud endaga kaasa ootamatu tulemuse. Nõukogude Liidu rahvuslikud rühmitused on tulnud varjust välja ning agiteerivad üha tungivamalt suuremat autonoomiat,“ teatas Philip Taubman New York Timesis.

Tema kirjutise juures oli foto kolmest Eesti noormehest, kes pidasid ühes Moskva korteris lääne pressiga tunniajalist vestlust. Philip Taubman toetuski oma loos just Eestis toimuvale ning rõhutud ja annekteeritud vabariigi ajaloole. Ta rääkis ettevaatlikult vaid autonoomia ihaldamisest, kuigi juba 1987. aasta lõpu aruteludes, mis puudutasid komparteile vastanduva poliitilise partei loomist, rõhutati, et erakonna eesmärk on võtta võim enda kätte ja taastada iseseisev Eesti vabariik. Teistpidi aga tajuti algavat võitlust lääne toetuse ja raha pärast.

15. augustil 1987 loodi Molotovi-Ribbentropi pakti avalikustamise Eesti grupp, mis on tuntum lühendi MRP-AEG all. Selle infobülletäänist sai sõltumatute uudiste levitaja nii kodu- kui ka välismaal. Nagu eel-ERSP, oli seegi väheste vennaskond. Veel aasta hiljem oli selles vaid 19 liiget. Ometigi suudeti Tiit Madissoni eestvõttel korraldada 23. augustil 1987 Hirvepargis tuhandete inimestega meeleavaldus. Pea kaotanud kommunistid ei osanud muud teha, kui keelata seda Raekoja platsil pidada. Kuid nad ei arvestanud paraku sellega, et keeld tähendas osavõtjate marssi läbi linna Hirveparki ja seda, et nii liitus nendega selliseidki inimesi, kes ei teadnudki esimesest rahvaalgatuslikust poliitilisest meeleavaldusest midagi. Hirvepargis kuulati Madissoni ettekannet, mis puudutas Saksamaa ja NSV Liidu vahel 1939. aasta 23. augustil sõlmitud lepingu, ning selle lisaprotokollidest, mis andsid pea kogu Ida-Euroopa Stalini meelevalda.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?