Marjaaia aplad söödikud
Hoolimata külmast kevadest ja suve põuasest algusest võtab marjaaed juba ilmet. Söömisrõõmu võivad aga rikkuda üleöö ei-tea-kust välja ilmunud kahjurid, kes samuti teie marjadele hammast ihuvad. Kui mõte oma marjasaaki kahjuritega jagada ei tundu kõige ahvatlevam, tuleb midagi ette võtta. Ent hoiatus – sellest ei kujune spurt, vaid pigem maraton.
Vanemates marjaaedades tuleb üsna sageli ette olukordi, kus seni igati kenasti kasvanud ja viljunud punane sõstar pealtnäha ilma igasuguse põhjuseta oksakaupa närtsima ja kuivama hakkab. Sama olukord võib tekkida ka noortes istandikes, kus esimesel aastal seda kahjustust üldjuhul veel ei märka, kuid teisel aastal kuivavad oksad marjade valmimise ajal juba massiliselt.
Selle kahjustuse põhjustajaks on sõstra-klaastiib, pisike läbipaistvate tiibade ja sinkjasmusta kehaga tilluke liblikas, kelle munadest koorunud röövikud oksa sees tegutsevad. Kuna röövikud tegutsevad suletud keskkonnas, siis üldjuhul ei oska midagi esmalt kahtlustadagi. Kui aga oks maha lõigata ja see pooleks lõhestada, näeme seest tühjaks söödud oksa, milles leiame valkja musta peaga rööviku.