ROMANTIKA JA REVOLUTSIOON: Kuuba superspioonid töötasid otse Ameerika valitsuse südames
Staažika USA diplomaadi Manuel Rocha otsustav hetk saabus selle kuu alguses: 73aastase mehe randmete ümber klõpsasid käerauad, sest teda süüdistati pea pool sajandit kestnud spionaažis. Mitte Venemaa, mitte Hiina, vaid tillukese Kuuba heaks. Rocha osutus kõigest viimaseks näiteks neist ameeriklastest, kes romantilise revolutsiooniunistuse nimel oma kodumaa reetsid.
„Kuubalased on luuramises tõeliselt head,“ nendib Politicole saareriigi spioonide tundmaõppimisele pühendunud uurija Jim Popkin. „Oleme pikki aastaid nende luurevõimekust alahinnanud.“ Kuidagi teisiti ei saakski nimetada juhtumit, kus Havanna heaks luuranu jõudis töötada suursaadikuna Boliivias, asesaadikuna Argentinas ning Ameerika piirkonna tippnõunikuna rahvusliku julgeoleku nõukogus. Kui palju kahju jõudis ta selle aja jooksul salajast informatsiooni lekitades tekitada, läheb alles hindamisele.
Kohtudokumendid väidavad, et Rocha müüs oma hinge Kuubale hiljemalt aastal 1981, kuid väga võimalik, et juba varemgi. „Igal juhul jõudis ta kuubalaste vaatevälja juba 1970ndatel ning siis aitasid nad tal saada tööd välisministeeriumis,“ ütleb Popkin. „Nende“ all peab ta silmas Kuuba keskset luureagentuuri DGI ehk Dirección de Inteligencia (Luuredirektoraat).