Klaasikunstnik Pilvi Ojamaa: praegusest Tarbeklaasi-buumist ma aru ei saa, mul pole kodus ühtegi enda puhutud klaasi või vaasi

Jaanus Kulli, 18. mai 2024

„Keerasin oma kauba Tarbeklaasis paberisse ja viisin Vabaduse väljaku ARSi poodi. Leppisime hinnas kokku, millest teatud osa sai pood ja ülejäänu kukkus kunstniku kukrusse. Õnnestunud tiraažiga võis teenida päris korralikult.“ Nii kirjeldab kuulus klaasikunstnik ja 26 aastat Tarbeklaasis töötanud Pilvi Ojamaa nõukogude korra ühte järjekordset absurdset tahku. Kinnitades, et plaanimajanduse kõrval töötas Tarbeklaasis täiel tuuril ka turumajandus ning et mõnes mõttes oli klaasitehas kui riik riigis.

Keskkooli lõpetades oli Ojamaal silme ees mitu varianti, mida edasi õppima minna. Sõelale jäi kunstiinstituut ja tekstiili eriala, kuhu andekas tütarlaps ka sisse sai. Siis aga juhtus midagi ootamatut. „Olin hästikasvatatud tüdruk,“ selgitab Ojamaa juhtunut. „Samuti eksameid tegev Mari palus koos oma tekstiiliõppejõust emaga, kas ma võiks oma koha talle loovutada, kuna mul oli sisseastumisel märgitud, kas tekstiil või klaas. Nii andsingi oma koha ära ja astusin hoopis klaasi õppima.“

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?