LOJAALSUSKONTROLL | Linnar Priimägi: inimese meelsust on lihtsam kindlaks teha kui arvata võiks
Kindlaks teha Eesti inimese meelsust ja lojaalsust on kõige hõlpsam mõne kontrollküsimusega, mis oleksid nagu parool, läbipääsuluba kas riigi territooriumile või mingisse ametisse. Need küsimused ei tarvitse olla väga üksikasjalised – piisab paarist-kolmest kõige tõhusamast. Igal küsimusel on õige ja vale vastus. Paar viimatist näidet.
Vilja Kiisler puuris 21. aprillil Delfi intervjuus bussifirma juhti Hugo Osulat: „Kas te saate välja öelda siin saates, et Putin on sõjakurjategija?“ ─ „Äkki saate välja öelda, et Putin on sõjakurjategija?“ ─ „Kas teie saate seda öelda?“ ─ „Kas ma tohin kuulda?“ Ning ei saanud vastust. (Õige vastus: jah)
Indrek Kiisler küsis Lasnamäe linnaosa vanemaks esitatud Tatjana Lavrovalt: „Kellele teie meelest siis Krimm kuulub?“ (Õige vastus: Ukrainale.) Lavrova vastas: „Krimm ei olnud Venemaa territoorium tol ajal“ (err.ee, 16. mai). Mispeale kohe tuli reaktsioon: „Koalitsioonikaaslasi häirib aga enim tema justkui ambivalentne vastus ERRi ajakirjaniku küsimusele, kellele Krimm kuulub“ (Postimees 17. mai). Ning Isamaa Tallinna piirkonna juht Riina Solman: „Selline inimene ei sobi Eesti pealinna linnaosa juhiks“ (err.ee 17. mai).